Powrót do podstaw: system zarządzania zasobami poszczególnych klas

Powrót do podstaw: system zarządzania zasobami poszczególnych klas

Jeśli zaliczasz się do osób dobrze zaznajomionych ze światem Sanktuarium, nadszedł czas odświeżyć wiedzę na temat zasobów poszczególnych klas postaci. Jeśli zaś uniwersum Diablo jest ci jeszcze obce, to przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się czegoś nowego! Zarządzanie zasobami takimi jak furia (barbarzyńca) czy mana (szaman), będzie miało zasadniczy wpływ na osiągane przez ciebie wyniki i wprawę w masakrowaniu szalejących po okolicy ghuli i demonów.

Żyj i pozwól umrzeć
Nie można wystarczająco podkreślić znaczenia podstawowego zasobu, jakim jest życie. Chociaż nieumarli przemierzają królestwo Sanktuarium, szybko przekonasz się, że martwi bohaterowie nie są aż tak skuteczni. Twoja kula życia opróżnia się, kiedy odnosisz obrażenia; pusta kula oznacza śmierć bohatera.

Wysyłając sługusów piekła z powrotem tam, skąd przybyli, pamiętaj, aby wypatrywać kul zdrowia. Te szkarłatne sfery mogą wypaść z niemalże wszystkich stworów i natychmiastowo przywrócą część twojego życia, kiedy przejdziesz po nich swoją postacią. Dodatkowo, tak jak w przypadku poprzednich gier z serii Diablo, każdy gracz będzie mógł nosić mikstury zdrowia w swoim ekwipunku. Staraj się je jednak oszczędzać! Czas odnowienia pozwalający na ponowne użycie mikstury jest dość długi.
 


Barbarzyńca: daj się ponieść furii
Barbarzyńcy to mistrzowie walki wręcz i zaprawieni w bojach wojownicy. Posiadana przez nich furia – ich główny zasób – pozwala im przeprowadzać niszczące ataki wręcz przeciwko swoim wrogom, co pasuje do tej klasy jak ulał. Barbarzyńca zdobywa furię za każdym razem, gdy uda mu się przeprowadzić skuteczny atak na wroga oraz gdy role się odwracają i to on (ona) zostaje zaatakowany/a przez przeciwnika. Gdy barbarzyńca nie walczy, dostępne dla niego zasoby furii samoistnie się wyczerpują w miarę upływu czasu, więc zwykle najlepiej walczyć w pierwszej linii, zbierając furię, aby móc korzystać z potężniejszych zdolności. Furię można także miarowo gromadzić poprzez korzystanie z ataków takich, jak rąbnięcie lub zamachnięcie. Umiejętności, jak np. atak z wyskoku lub tupnięcie powodują duży przypływ furii. Wśród zdolności korzystających z furii są natomiast umiejętności defensywne, jak zastraszający okrzyk (zmniejsza obrażenia zadawane przez pobliskich wrogów) oraz zabójcze ataki, jak trąba powietrzna (nieprzerwane, masywne obrażenia zadawane do czasu wyczerpania się zasobu). Dzięki mądremu zarządzaniu generowaniem i wykorzystaniem furii barbarzyńca może stać się najbrutalniejszym bohaterem na polu bitwy.


Łowca demonów: znajdź równowagę między nienawiścią i dyscypliną
Kierowani żądzą zemsty, łowcy demonów to zręczni zabójcy, używający zaawansowanych metod walki do przeprowadzania morderczych ataków. Wybierając łowcę demonów trzeba zarządzać dwoma zasobami: nienawiścią i dyscypliną. Nienawiść to szybko regenerujący się zasób, używany do korzystania z różnorodnych ofensywnych zdolności łowcy demonów w ferworze walki, natomiast dyscyplina regeneruje się dużo wolniej i pozwala na korzystanie z taktycznych umiejętności we właściwych momentach. Przykładowo, zasilany przez nienawiść bolas (umiejętność „strzał bolasem”) owija się wokół celu, eksplodując po chwili i zadając obrażenia obszarowe. Z drugiej strony, dzięki wytężonemu treningowi i ostrożnym przygotowaniom, łowcy demonów używają dyscypliny do korzystania z umiejętności, które pozwalają na utrzymanie dystansu lub złapanie przeciwnika w pułapkę. Zasłona dymna, umiejętność dla łowców cechujących się największą dyscypliną, pozwala na chwilowe zniknięcie z pola widzenia. Łowcy demonów wykorzystują swoją nienawiść do użycia umiejętności, zadających bezpośrednie obrażenia. Dyscyplina pozwala łowcom stosować taktyki bitewne, dzięki którym mogą oni łapać wrogów w dobrze zastawione pułapki i polować na nich bezlitośnie, aż do momentu wygnania ich z powrotem do Płonących Piekieł.


Mnich: Siła ducha drzemie w tobie
Mnich, tak jak barbarzyńca, jest mistrzem walki wręcz. W przeciwieństwie do barbarzyńcy mnich nie uzyskuje jednak korzyści w wyniku otrzymywania ciosów od wrogów i nie może sobie pozwolić na odniesienie tak dużej ilości obrażeń. Zamiast tego mnich może używać siły ducha, by wyprowadzać serie błyskawicznych ataków oraz używać precyzyjnie przygotowanych umiejętności defensywnych, co czyni z prawdziwym artyzmem. Siła ducha generowana jest poprzez atakowanie wręcz oraz stosowanie wybranych umiejętności specjalnych. Poziom tego zasobu nie spada automatycznie; jest on zużywany wyłącznie przy korzystaniu z umiejętności, które wymagają siły ducha. Pozwala to mnichowi na zadawanie potężnych i poetyckich kombinacji ciosów, które zupełnie zaskakują ofiary, zanim wyzioną ducha. Siły ducha można użyć przykładowo do aktywacji mistycznego siedmiostronnego uderzenia, które pozwala graczowi przeskakiwać od jednego wroga do kolejnego, zadając przy tym siedem płynnych, brutalnych ataków. Inne umiejętności mogą natomiast pomóc w generowaniu siły ducha. Jedną z nich są pięści gromu: seria niebywale szybkich ciosów, zadających obrażenia od błyskawic i mających szansę na przerwanie wrogich ataków. To właśnie siła ducha mnicha pozwala mu być naprawdę zabójczo skutecznym bohaterem.


Szaman: Zatop się w manie
Szamani to bohaterowie o klasycznym charakterze mrocznych magików, stosujący voodoo i przywołujący odrażające stwory, by trzymać demoniczne istoty na krótki dystans i jednocześnie je masakrując. Grając szamanem stajesz się prawdziwą jednoosobową armią i używasz many do przyzywania ożywionych potworności, które pomogą ci podczas walki. Mana regeneruje się samoistnie w powolnym tempie, ale szamani posiadają również kluczowe umiejętności przeznaczone do odnawiania pokładów many, jak kradzież many lub zaklęcia duchowe (w połączeniu z potężnymi umiejętnościami pasywnymi), które przywracają punkty many przy każdym rzuceniu. Mana służy nie tylko do przyzywania sług, lecz także zasila bezlitosne umiejętności ofensywne oraz pozwalające wymykać się z otoczenia zdolności defensywne, którymi dysponują szamani. Przykładowo, użycie ognistej bomby wyrzuca wybuchającą czaszkę, zadającą znaczne obrażenia obszarowe wszystkim wrogom pozostającym w promieniu eksplozji. Natomiast zaklęcia takie, jak przerażenie, mogą być rzucane, by zmusić wrogów do panicznej ucieczki przez krótki okres czasu. Co najlepsze, umiejętności defensywne i ofensywne można łączyć w czary o niszczycielskiej mocy, jak w przypadku zdolności masowy zamęt, która powoduje paranoję u wrogów i może sprawiać, że będą atakować siebie nawzajem. Używający many szamani są niedoścignieni w stosowaniu odrażających sił magicznych, co daje im przyjemną możliwość sprowadzenia na pole bitwy prawdziwej apokalipsy.


Czarownik: Okiełznaj moc tajemną
Podobnie jak szamani, czarownicy są potężnymi magikami, którzy unicestwiają istoty czyniące zło, często z dystansu. W przeciwieństwie do szamana, czarownik nie polega w takim stopniu na przyzywanych istotach, nie igra z magią mroku i nie używa many. Zamiast tego czarownicy korzystają z mocy tajemnej, by uzyskać energię do rzucania czarów z różnych szkół magii. Moc tajemna jest zasobem odnawiającym się w szybkim tempie. Pozwala ona rzucać zaklęcia takie, jak promień mrozu, uderzający utrzymywaną przez pewien czas wiązką zamarzniętej materii we wroga, zmniejszając szybkość jego ruchu i ataku oraz zadając obrażenia od zimna przez cały czas trwania. Moc tajemna zasila także zaklęcia defensywne, wśród których można wymienić energetyczny pancerz, który zwiększa obronę postaci przez krótki okres czasu, obniżając jednocześnie maksymalną ilość dostępnej mocy tajemnej. Moc tajemna umożliwia też korzystanie z zaklęć umożliwiających czarownikom na ucieczkę przed potępionymi lub pozostanie poza zasięgiem ich szponów.  Teleport służy do wykonywania momentalnych skoków przez eter do wybranego miejsca, a spowolnienie czasu tworzy sferę zakrzywionej czasoprzestrzeni, w obrębie której szybkość ruchu i ataku wrogich istot oraz miotane przez nie pociski zostają spowolnione. Zawsze harmonicznie zestrojeni z mocami tajemnymi swej domeny czarownicy uzyskują przewagę nad przeciwnikami dzięki zabójczym zaklęciom ofensywnym, arsenałowi eterycznych czarów, utrzymujących mroczne byty na bezpieczną odległość oraz eleganckim sztuczkom obronnym, które w mistyczny sposób neutralizują zadawane im obrażenia.


Jak spowodować całkowite spustoszenie?
Chociaż zasady funkcjonowania wszystkich zasobów są ustalone i niezmienne, strategie ich używania można w znacznej mierze modyfikować poprzez dobór odpowiednich umiejętności pasywnych, które potrafią drastycznie wpłynąć na tempo i wydajność generowania lub odnawiania zasobów postaci. Stosując określone umiejętności i kamienie runiczne udostępniające praktycznie niezliczoną liczbę kombinacji, możesz w najdrobniejszych detalach spersonalizować potencjał swojej postaci poprzez zarządzanie zasobami i ich kontrolowanie. Decyzja należy do ciebie. Wybierz ulubioną klasę postaci i naucz się czerpać maksymalne korzyści z dostępnych zasobów, dzięki czemu staniesz się niewiarygodnie potężnym bohaterem i śmiertelnie groźnym wrogiem dla sił ciemności.