StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Sesja pytań i odpowiedzi ze scenarzystą StarCrafta II – część 13

Sesja pytań i odpowiedzi ze scenarzystą StarCrafta II – część 13

Prezentujemy ostatnią część cyklu pytań i odpowiedzi z jednym ze znawców uniwersów Blizzarda – Brianem Kindreganem. Współtwórca scenariusza w StarCraft II: Wings of Liberty i główny scenarzysta Heart of the Swarm odpowiada na najbardziej palące pytania społeczności związane z uniwersum gry.

Pytanie: Czy pomiędzy kastami/plemionami protosów istnieją różnice pod względem dyscypliny mentalnej/psychicznej, na przykład w zakresie sztuk walki, pracy lub codziennego życia?

Odpowiedź: Wśród protosów istnieją trzy kasty: khalaici (robotnicy/cywile/naukowcy), templariusze (wojskowi) i sędziowie (władze).

Podział plemienny wśród protosów dobiegł końca wraz z nastaniem Khali, ale ci z nich, którzy wywodzą się z określonych szczepów, w większości przypadków odziedziczyli predyspozycje do roli, jaką pełnili ich przodkowie. Poniżej wymieniam plemiona, o których wspomina się w różnych miejscach w uniwersum StarCrafta. Niewykluczone, że w ramach każdej kasty istnieją jeszcze inne stronnictwa, o których dotychczas nie słyszeliśmy.

  • Plemię Furinas, będące częścią kasty khalaitów, jest znane z oddania nauce.
  • W kaście templariuszy za najsilniejsze uchodzi plemię Akilan. Wywodził się z niego chociażby Artanis. Potomkowie plemienia Sargasjan są znani ze swoich umiejętności skrytobójczych. Ponadto członkami tej kasty są potomkowie innych trzech plemion – Venatirian, Velarian i Aurigan, ale nie wiemy o nich wiele, z wyjątkiem tego, że to ostatnie plemię uczestniczyło w działaniach flot protosów. W 2503 roku ich przywódcą był Urun.
  • Co się tyczy kasty sędziów, posiadamy informacje na temat dwóch plemion – Arajan i Szelaków. Ci pierwsi byli przywódcami protosów podczas rządów Konklawe. Aldaris był prawdopodobnie jednym z nich. Z kolei Szelakowie posiadają predyspozycje do zdobywania wiedzy i przekazywania jej innym.

Pytanie: Opowiadanie będące tłem fabularnym dla kolosów wspomina o pewnej rasie, znanej jako „kalathianie” (ang. Kalathi). Zostali oni niemalże wybici w pień przez protosów, kiedy zaczęli wykorzystywać te machiny wojenne. Czy wiadomo coś więcej na temat tej rasy? Czy posiadacie informacje dotyczące na przykład ich zaawansowania technologicznego, sytuacji, w jakiej obecnie się znajdują, lub też tego, czy terranie wiedzą o ich istnieniu?

Odpowiedź: Nawiązanie do rasy kalathian odgrywa ważną rolę w opowiadaniu „Statek-matka”. I to właściwie tyle. Terranie nie wiedzą o ich istnieniu, ponieważ żyją oni daleko poza sektorem Koprulu. Protosi mieszali się w ich sprawy w czasach ekspansji terytorialnej. Gdy zaś chodzi o ich obecną sytuację... no cóż, dzięki protosom powrócili do epoki kamienia łupanego, przez co nie spodziewajcie się, że prędko o nich usłyszycie.

Pytanie: Poziom psioniczny Kerrigan wynosi 12. W porównaniu z nią, na jakim poziomie znajdują się pozostałe jednostki wykorzystujące tego rodzaju moce, jak duchy, wysocy templariusze, czy archonci?

Odpowiedź: To Konfederacja opracowała wskaźnik mocy psionicznej (WMP), przez co jest on wiarygodny jedynie w przypadku badań prowadzonych na terranach. Wyniki są podawane w skali od 0 do 10.

Na poziomie od 0 do 2 punktów obiekt badań nie ma żadnych dostrzegalnych zdolności psionicznych (ja sam jestem na poziomie 1). W przypadku 3 punktów lub więcej dana osoba jest uważana za „podatną” na telepatię, ale nie jest telepatą (osoby nadzorujące program duchów mają WMP na poziomie 3,5). WMP 5 to telepaci – jest to także (niespodzianka!) minimalny poziom, aby zostać przyjętym do programu szkolenia duchów.

WMP 8 oznacza potencjalne zdolności telekinetyczne, a jednostki na tym poziomie wykazują także inne niesamowite moce. Jest ich bardzo mało. Nova ma WMP na poziomie 10. Tak silne moce psioniczne odnotowano jedynie w przypadku dwóch innych osób – Sarco Angeliniego (kierownika akademii duchów Dominium) oraz Sary Kerrigan z czasów przed infekcją. Nie wiemy jak wysoki WMP mają widma wystawione na działanie terrazinu.

Aparatura terran podaje, że Królowa Ostrzy ma WMP na poziomie 12, ponieważ w ogóle nie jest w stanie zmierzyć jej mocy psionicznych. Wykraczają one poza skalę terran – i to co najmniej o jeden rząd wielkości.

Pytanie: Jak duży jest Hyperion i inne krążowniki?

Odpowiedź: Załogi krążowników składają się z 5-7 tysięcy osób.

Bucefał jest jedynym krążownikiem, jakiego dane techniczne są nam dokładnie znane. Należy on do nowego typu statków, które są o wiele większe od wszystkich poprzednich (Mengsk potrzebował nowego okrętu flagowego, aby zastąpić skradzionego Hyperiona). Poniżej zamieszczamy dokładne liczby. Miłej lektury!

Bucefał TD
Imperialny okręt flagowy
Wejście do służby: 2503
Miejsce budowy / Wykonawca: stocznie na Ursie / Procyon Industries
Wymiary:
Długość: 550 m
Szerokość: 82,4 m
Napęd: reaktor fuzyjny klasy 10
Uzbrojenie:
16 wyrzutni pocisków przeciwokrętowych J23
25 baterii obsługiwanych przez załogę
145 systemów obrony punktowej
Liczebność skrzydła powietrznego: zmienna
Uzbrojenie podczas walki w atmosferze: zmienne
Osłony: aktywne podczas skoku nadprzestrzennego i wchodzenia na orbitę
Załoga: 8239
Zasięg: zmienny; przy standardowym wyposażeniu – cały sektor Koprulu
Prędkość podczas pobytu w systemie planetarnym: 1 jednostka astronomiczna na cykl

Pytanie: W jaki sposób zespół odpowiedzialny za dźwięk w StarCraft II tworzy odgłosy zergów?

Odpowiedź: To pytanie nie dotyczy uniwersum gry, więc przesłałem je naszym wspaniałym twórcom efektów dźwiękowych. Oto ich odpowiedź:

Podstawową inspiracją dla odgłosów zergów były stare filmy z gatunku science-fiction. Dla każdej jednostki lub postaci należącej do tej rasy chcieliśmy stworzyć jedyne w swoim rodzaju odgłosy, które zarazem jednoznacznie kojarzyłyby się z zergami. Dlatego też zawsze staraliśmy się pamiętać, że są to posiadające świadomość ula grotestkowe stwory, często przebiegłe i zdradzieckie. W większości przypadków przetworzyliśmy odgłosy zwierząt i ludzi. Natomiast dźwięki, które można usłyszeć podczas przemieszczania się zergów zazwyczaj zawierają jakiś odgłos nawiązujący do taplania się w gęstej mazi. Warto dodać, że zawsze staramy się eksperymentować i nigdy nie stawiamy na oczywiste rozwiązania. Wiele tego rodzaju prób kończy się fiaskiem, ale są one warte włożonego w nie wysiłku – niekiedy stają się źródłem całej serii znakomitych dźwięków!

Odgłosy zmieniają się w zależności od ustawienia kamery. Te znane z rozgrywki strategicznej z widokiem z góry różnią się od dźwięków wykorzystanych w pełnych zbliżeń przerywnikach filmowych. Bez względu na format muszą one przypaść do gustu projektantom gry i sprawdzać się podczas rozgrywki. Czasami te dwa kryteria estetyczne są ze sobą sprzeczne i trzeba wypracować jakiś kompromis. Jednak na pierwszym miejscu w Blizzardzie zawsze stawiamy wrażenia z rozgrywki.

Pytanie: Mogę się zapytać o cokolwiek? Ok, przygotujcie się... Kiedy ukaże się Legacy of the Void?

Odpowiedź: Co za banalne pytanie! Data premiery to <wpis zmodyfikowany przez Dział Public Relations firmy Blizzard>. A tutaj macie kilka spoilerów: największą tajemnicą okazuje się być... Zaraz, kim jesteście? Co robicie w moim biurze? Łapy precz od mojego komputera! Czy... czy to prawdziwa broń? Czekajcie... nie strze...

Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji na temat uniwersum gry, zapoznajcie się z pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą oraz dwunastą częścią wywiadu ze scenarzystą StarCrafta II. Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali Brianowi swoje pytania – może za wyjątkiem autora ostatniego z nich. W przyszłości możecie się spodziewać kolejnych wywiadów tego rodzaju!

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.