StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Twój przewodnik po patchu 1.5.0

Twój przewodnik po patchu 1.5.0

Nareszcie pojawiła się aktualizacja 1.5.0, która wprowadza rewolucyjne zmiany do rozgrywek na Battle.net. Nowy Salon Gier zapewnia nowe możliwości odkrywania i oceniania niesamowitych gier stworzonych zarówno przez społeczność, jak i Blizzarda. Udostępnia też mnóstwo opcji szybkiego i sprawnego znajdowania dokładnie tego, czego poszukujesz.

Klasyczną rozgrywkę w trybach rywalizacji i współpracy znanych ze StarCrafta II skonsolidowano w jednym miejscu – w menu StarCrafta. Dzięki nowemu interfejsowi Battle.netu, menu jest teraz prostsze i można się po nim łatwiej poruszać. Do dyspozycji twórców oddany został też nowy edytor o potężnych możliwościach i z narzędziami, dzięki którym będą oni mogli realizować swoje niesamowite wizje jeszcze skuteczniej, niż do tej pory.
Aktualizacja 1.5.0 wprowadza wiele usprawnień, dlatego po kolei omówimy nowe funkcje i Salon Gier.

Na początek
Zapewne zauważyliście, że tym razem proces aktualizacji przebiega trochę inaczej. Jest tak dlatego, ponieważ wersja 1.5.0 wprowadza do StarCrafta II nowego klienta strumieniowego (dostępnego też w Diablo III oraz World of Warcraft). Aby zacząć grać, nie trzeba już będzie czekać na zakończenie instalacji. Do uruchomienia gry wystarczy przesłana strumieniowo część danych. Interfejs również został zmodyfikowany. Choć wydaje się znajomy, zaszły w nim istotne zmiany. W lewym górnym rogu, gdzie kiedyś były przyciski „Jeden gracz” i „Wielu graczy”, teraz znajdują się duże przyciski dostępu do działów StarCrafta oraz Salonu Gier. Przycisk „StarCraft” zapewnia szybki dostęp do wszystkich klasycznych i dobrze znanych trybów dla jednego gracza oraz trybów rozgrywki wieloosobowej opartych na rywalizacji, w tym szybkich meczów, rozgrywek w trybie współpracy, kampanii StarCrafta II, wyzwań itp. Przycisk „Salon Gier” otwiera zupełnie nowy świat gier stworzonych przez utalentowanych członków społeczności.

StarCraft
Menu „StarCraft” zostało tak przeorganizowane, aby w jednym miejscu pomieścić wszystkie klasyczne tryby rozgrywki StarCrafta II. Znajdziecie tam doskonale znane rodzaje rozgrywki wieloosobowej w trybach rywalizacji i współpracy, m.in. szybkie mecze, współpracę przeciwko SI, gry drużynowe i niestandardowe. Menu to zawiera także kampanię dla jednego gracza, wyzwania i starcia przeciwko SI.

Salon Gier
Przycisk „Salon Gier” zapewnia dostęp do różnorodnych i wyjątkowych gier przygotowanych zarówno przez Blizzarda, jak i twórców ze społeczności StarCrafta II. Menu Salonu Gier ma ułatwić graczom znalezienie dokładnie takiego rodzaju rozgrywki, jakiego szukają, a jednocześnie zapewnić twórcom proste sposoby na promowanie swoich dzieł. Lewa strona głównego menu Salonu Gier składa się z szeregu przycisków: „Centrum uwagi”, „Przeglądanie”, „Gry otwarte”, „Hit czy kit”, „Zakładki” oraz „Ostatnio rozegrane”, z których każdy umożliwia dostęp do gier z Salonu na inny sposób. Na górze jest też przycisk czatu, aby zapewnić graczom możliwość kontaktu, jak również pasek wyszukiwania pozwalający od razu przejść do gry, jeśli tylko zna się jej nazwę.

Informacje o grze
Prawie każda część interfejsu Salonu Gier zapewnia łatwy dostęp do informacji o mapach. Jeśli najedziecie kursorem myszy na pole gry, która was zaciekawi, pojawi się okno przeglądu. W nim wyświetlona będzie średnia ocena w gwiazdkach, liczba recenzji, wasza ocena (pod warunkiem, że zagraliście i ją oceniliście), gatunek, maksymalna liczba graczy, a także opis. Po kliknięciu zostaniecie przeniesieni na właściwą stronę z informacjami. W lewym górnym rogu widać tytuł i twórcę gry. Jest też opcja „Jak grać”, czyli instrukcje, które twórca może zamieścić, aby umożliwić szybkie zapoznanie z zasadami przed rozpoczęciem rozgrywki. Informacje o aktualizacji pomogą wam dowiedzieć się, w jaką wersję gracie i co się zmieniło od poprzedniej rozgrywki. Na stronie informacji o grze można również dołączyć do czatów poświęconych konkretnym tytułom, aby znaleźć przeciwników lub sojuszników; dodać grę do zakładek; rozegrać grę publiczną lub stworzyć grę prywatną dostępną wyłącznie dla was i waszych znajomych. Twórcy mają również możliwość przygotowania i zamieszczenia samouczka, czyli praktycznego przewodnika po grze.

Centrum uwagi
W centrum uwagi znajduje się krótka lista nowych i wartych uwagi gier, które zyskują na popularności. Przy pomocy listy gier wyświetlonej po prawej stronie można przełączać się pomiędzy najczęściej rozgrywanymi a najwyżej ocenianymi – jest to jedna z najszybszych opcji pozwalających znaleźć mecz i do niego dołączyć.

Przeglądanie
Załóżmy, że chcecie znaleźć określony rodzaj gry. Kliknięcie przycisku „Przeglądaj” dostarczy odpowiednich do tego celu narzędzi, które pomogą znaleźć dokładnie to, czego szukacie. Rozwijane okno po lewej stronie pozwala wybierać gry według kategorii, w tym najczęściej rozgrywane, najwyżej oceniane, zyskujące na popularności, najnowsze i te z edycji startowej. Jeśli wybierzecie najnowsze, zyskacie również opcję zaznaczenia pola wyboru „Ma wysoką ocenę”, dzięki czemu poznacie też najnowsze trendy w grach. Jeśli jednak wolicie przecierać szlaki, możecie odznaczyć to pole i sprawdzić, czy uda wam się jako pierwszym odkryć kolejną pięciogwiazdkową grę. Poza wyborem kategorii, możecie również wyszukiwać spośród 10 gatunków, począwszy od gier akcji, poprzez RPG, tower defense i wiele innych. Po sortowaniu pokaże się lista gier, którą można łatwo przeglądać.

Gry otwarte
Jeżeli nie chcesz czekać, warto przejść prosto do listy otwartych gier, do rozpoczęcia których brakuje jeszcze graczy. Na liście widać tytuły gier, gatunek, tryb i ocenę. Jeśli zaznaczycie tam grę i wywołacie informacje o niej, będziecie mogli dokładnie sprawdzić, co was czeka po rozpoczęciu rozgrywki.

Hit czy kit
Jeżeli nie przepadacie za wyszukiwaniem, przejdźcie do części „Hit czy kit” i kliknijcie przycisk „Znajdź grę”, aby trafić do zupełnie nowej rozgrywki z innymi graczami. Następnie, po ukończeniu starcia, przyznajcie ocenę i zrecenzujcie tytuł, żeby pomóc kształtować Salon Gier i podzielić się przeżyciami z innymi. „Hit czy kit” będzie można też wypróbować ze znajomymi w grupie.

Zakładki
Dodanie ulubionej gry do zakładek sprawi, że będzie można łatwo i szybko do niej wracać. Grę możecie dodać z poziomu strony informacyjnej, jak również z poziomu ekranu wyniku zakończonego meczu. Dodane gry pojawią się w menu zakładek, gdzie będzie je można sortować wg nazw lub czasu ostatniego uruchomienia.

Ostatnio rozegrane
Właśnie skończyliście grę i uważacie, że była niesamowita, ale zapomnieliście dodać ją do zakładek i teraz nie możecie sobie przypomnieć jej nazwy. Bez obaw – żeby sprawdzić, co to za gra, wystarczy zajrzeć do zakładki „Ostatnio rozegrane”.

Interfejs
Interfejs Battle.netu został zmodyfikowany, aby stał się bardziej przejrzysty i intuicyjny. Aktualizacja 1.5.0 sprawia, że korzystanie z niego jest jeszcze prostsze. Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi jest znajdujący się w lewym dolnym rogu przycisk szybkiej nawigacji. Pozwala on łatwo przypisać szeroką gamę użytecznych funkcji do klawiszy od F1 do F5. Chcecie od razu przejść do szybkiego meczu i znaleźć przeciwnika? Nie ma sprawy. Chcecie udać się prosto do zakładek albo do konkretnej gry z Salonu Gier, gry w trybie współpracy przeciwko SI lub gier, które sami udostępniliście w Salonie? Przypiszcie te opcje do odpowiednich klawiszy – dzięki temu potrzebne funkcje będziecie mieć pod ręką.

Ulepszenia edytora
W aktualizacji 1.5.0 pojawiły się ulepszenia edytora. Dzięki temu możliwe jest tworzenie bardziej zróżnicowanych, ciekawszych i jeszcze fajniejszych gier niż dotychczas. Poza dziesiątkami drobnych usprawnień (szczegóły w informacjach o aktualizacji 1.5.0) udostępniliśmy ważne funkcje:

Edytor przerywników
Nowy edytor przerywników, czyli cut-scenek pozwala twórcy gier wcielić się w reżysera i nagrywać niesamowite filmiki, które można potem odtwarzać w grze. Przerywniki powstające w edytorze mogą opierać się na prostych ujęciach, oświetleniu i animacjach, ale można również wyreżyserować sceny z takim rozmachem, że nie powstydziliby się ich twórcy kinowych hitów. Narzędzie na pewno przyda się również twórcom machinim, dlatego w najbliższych miesiącach powinniście wypatrywać ich dzieł.

Moduł SI
Nie lekceważ inteligentnego wroga. Moduł SI został dodany, aby ułatwić zarządzanie oraz wizualizację fal ataku i układów jednostek bohaterów niezależnych. Pozwala on również przyłączać do fal ataku wyzwalacze zdarzeń. Dzięki tym dodatkom powstające gry będą bardziej wciągające i różnorodne, a rozgrywka dopracowana, jak nigdy!

Moduł interfejsu
Podstawowy interfejs gry świetnie spełnia swoją rolę w StarCrafcie II, ale nie zawsze jest odpowiedni dla produkcji z Salonu Gier. Nowy moduł interfejsu to narzędzie, które umożliwia twórcom wprowadzanie modyfikacji w taki sposób, aby lepiej przystosować sterowanie do tego, co chcą zaprezentować społeczności w swoich dziełach. Moduł w wersji początkowej umożliwia stosunkowo proste zmiany, ale w przyszłości planujemy rozbudować go o kolejne funkcje.

Idźcie i grajcie!
To wszystko składa się na nowe przeżycia, jakie oferuje Battle.net. Aktualizacja jest już dostępna, więc to najlepsza pora, aby wejść Salonu Gier i rozpocząć świetną zabawę.
Do zobaczenia w grze!

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.