StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Sesja pytań i odpowiedzi ze scenarzystą StarCrafta II – część 1

Sesja pytań i odpowiedzi ze scenarzystą StarCrafta II – część 1

Tutaj znajdziecie odpowiedzi na wasze pytania!

Brian Kindregan, współtwórca scenariusza w StarCraft II: Wings of Liberty i główny scenarzysta w Heart of the Swarm, postanowił odpowiedzieć na najbardziej palące pytania zadawane przez społeczność od czasów premiery StarCraft II: Wings of Liberty.

Zbieraliśmy wasze pytania od jakiegoś czasu, a teraz stopniowo będziemy publikować odpowiedzi. Dzięki temu poznacie myśli i motywacje m.in. takich postaci, jak Tychus Findlay, Sarah Kerrigan, Arcturus Mengsk czy Nadświadomość. Dowiecie się, dlaczego wydarzenia w Wings of Liberty potoczyły się tak, a nie inaczej oraz jakie intrygi leżą u podstaw fabuły Heart of the Swarm.

Zanim odkryjemy przed wami tajemnice sektora Koprulu, zapoznajcie się z wiadomością od Briana:

Cześć wszystkim!

Postaram się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań w krótkim czasie, jaki mam do dyspozycji – trzeba w końcu zakończyć prace nad Heart of the Swarm!

Zwróciliście uwagę na bardzo wiele interesujących zagadnień. Chciałbym podkreślić, że w kilku przypadkach odpowiadam, korzystając z wiedzy, wynikającej z pracy nad grą, jak na przykład gdy chodzi o sposób działania matek szczepu. W przypadku wątpliwości związanych z fabułą lub motywacjami bohaterów w Wings of Liberty, moje odpowiedzi są oparte w całości na wskazówkach, sugestiach i wydarzeniach obecnych w grze, a więc można odnieść się bezpośrednio do źródła. Jednak w paru przypadkach prawdopodobnie nie przedstawiliśmy tych informacji w grze w odpowiednio przejrzysty sposób.

Kilka pytań dotyczy uzasadnienia usunięcia lub dodania niektórych jednostek z punktu widzenia uniwersum StarCrafta. Zamiast analizować każde z osobna, chciałbym udzielić na nie ogólnej odpowiedzi.

W niektórych przypadkach to głównodowodzący podejmują decyzję o usunięciu lub zastosowaniu określonych rodzajów jednostek, podczas gdy inne są dostępne lub nie - w zależności od zaopatrzenia w zasoby. Jednostka może zniknąć z pola walki, gdy jest poddawana dodatkowym pracom badawczo-rozwojowym lub gdy ma być na pewien czas wycofana z użytku. Niekiedy wróg odkrywa znakomity sposób na radzenie sobie z jakąś jednostką, więc dowódcy zaprzestają korzystania z niej, dopóki nie znajdą odpowiedniego rozwiązania.

W przypadku gier wieloosobowych sugerowałbym, aby patrzeć na to zagadnienie w następujący sposób: walcząc w różnych warunkach, dowódcy wojskowi rzadko mogą liczyć na wszystkie konieczne środki i zasoby. Muszą korzystać z wyposażenia, jakie mają do dyspozycji. Dzieje się tak w przypadku map do gry wieloosobowej. Wojska protosów, zergów i terran są w stanie stworzyć określone jednostki, ale nie mają możliwości wyprodukowania wszystkich jednostek swojej rasy. Te dostępne w grze wieloosobowej wchodzą w skład podstawowej grupy uderzeniowej. Gdy więc na przykład terranie wysyłają armię na jakąś planetę, mają do dyspozycji standardowy wybór wyposażenia i jednostek.

Pytanie: Jak terranom udało się osiągnąć tak szybki przyrost populacji i skolonizować sektor Koprulu, skoro mieli do dyspozycji zaledwie cztery niesprawne statki? Zgodnie z informacjami z uniwersum gry, cztery statki z 40 tys. ludźmi zostały zmuszone do awaryjnego lądowania i założyły trzy kolonie w 2259 roku. Wydarzenia ze StarCrafta I mają miejsce około roku 2500, a mimo to Konfederacja, a potem Dominium wydaje się pełnoprawnym imperium, z wieloma światami i miliardami mieszkańców. Przykładowo, Tarsonis ma ich co najmniej dwa miliardy. Nawet przy najbardziej optymistycznych założeniach, to nie ma sensu.

Odpowiedź: To świetne pytanie, nad którym dyskutowaliśmy w zespole od kilku lat. Zawsze mówiłem, że chodziło o cztery statki kolonialne. Nawet jeśli rozbitkowie utracili wiele technologii, z pewnością byli w stanie zbudować przyczółek na nieznanej, nieprzyjaznej planecie, między innymi dzięki zamrożonym embrionom, zarodkom, a z pewnością także klonowaniu na szeroką skalę. Znali także metody zwiększania produkcji żywności, aby umożliwić duży przyrost populacji. Mogli na przykład korzystać ze smakowitej papki żywieniowej, której jedna łyżka wystarczyła na cały dzień pracy!

Ponieważ ta technologia była wykorzystywana przez rozbitków, którzy dysponowali jedynie częścią standardowego wyposażenia, utracono ją około 50 lat po dotarciu na planetę. Ale to wystarczyło, aby zapewnić sobie solidny start w przyszłość. Przypuśćmy, że w 30 lat od awaryjnego lądowania liczba ludności wynosiła 400 tys. Wiem, że to ambitne założenie, ale cywilizacja zdolna do budowy olbrzymich statków międzygwiezdnych z pewnością mogła stworzyć podobną technologię. Powinniśmy założyć, że pierwsze pięć lub sześć pokoleń wywierało olbrzymią presją społeczną (jeśli nie prawną) na wszystkich płodnych dorosłych, aby ich potomstwo było tak liczne, jak to tylko możliwe. Rodziny mogły mieć dziesięcioro lub więcej dzieci. Mniej więcej w trzecim pokoleniu mogła zwiększyć się śmiertelność niemowląt z racji utraty starej technologii, ale problem został zażegnany, gdy koloniści odtworzyli infrastrukturę technologiczną. Tak oto liczby, o jakich wspomniano w pytaniu, zaczynają nabierać sensu.

Pytanie: W StarCraft I, Królowa Ostrzy powiedziała Mengskowi, że nie zamierza się na nim mścić. Dlaczego – zgodnie z tym, co widać na ostatnim zwiastunie – zabicie go nagle stało się celem jej życia?

Odpowiedź: Królowa Ostrzy i Sara Kerrigan to nie do końca ta sama osoba. Królowa Ostrzy to w zasadzie Sara Kerrigan pod wpływem pewnych niszczycielskich sił. Posiada niesamowitą moc, wynikającą z posiadania dużego poziomu energii psionicznej zdolnej do oddziaływania na innych, a w jej komórkach obecny jest mutagen zergów.

Aby nie było wątpliwości – Królowa Ostrzy nie jest oddzielną istotą, która opanowała Kerrigan. Sara jest (z pewnością z jej punktu widzenia) odpowiedzialna za okropieństwa, jakich się dopuściła. Doświadcza z tego powodu olbrzymiego poczucia winy, ale w Brood War na pewno nie kontrowała w pełni swoich poczynań.

Chcę przez to powiedzieć, że Królowa Ostrzy nie czuła potrzeby zabijania Mengska. Nie postrzegała go jako zagrożenie. Z kolei Sara Kerrigan jest świadoma, że Mengsk pragnie jej śmierci i czuje do niego odrazę za to, że pozostawił ją na Tarsonis.

W kolejnych tygodniach opublikujemy wiele innych pytań i odpowiedzi.

Tagi: fabuła

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.