StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

FAQ StarCraft II dot. rankingu, lig i sezonów

FAQ StarCraft II dot. rankingu, lig i sezonów

Wraz z rozpoczęciem rozgrywek World Championship Series 2013 oraz zbliżającym się startem nowego sezonu rankingowego StarCrafta II pojawiło się trochę pytań na temat systemu automatycznego dobierania przeciwników i sposobu działania rankingu w grach wieloosobowych. Postaramy się na nie odpowiedzieć. Poniżej znajdują się często zadawane pytania, które zaobserwowaliśmy na naszym forum, w serwisie Reddit, na stronie społeczności Team Liquid i w innych miejscach.

Pytanie: Dlaczego początkowo umieszczono mnie w rankingu niższym, niż wynikałoby to z moich umiejętności, historii gier lub meczów sprawdzających?

Odpowiedź: Klasyfikacja graczy na początku każdego sezonu jest zachowawcza. Po premierze Heart of the Swarm każdy z graczy startował w kompletnie nowej puli graczy i otrzymywał nowy ukryty ranking w zależności od swoich początkowych wyników. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wielu graczy zaczynało od ligi poniżej swoich możliwości i w efekcie było sporo awansów. W kolejnych sezonach gracze nie będą już klasyfikowani tak samo zachowawczo. Jak zawsze, dopóki gracz będzie wygrywał z przeciwnikami w grach rankingowych, będzie awansował.

Pytanie: Ostatnio sporo przegrywam w grach rankingowych. Dlaczego jeszcze nie spadłem do niższej ligi?

Odpowiedź: Aby utrzymać poziom rywalizacji na każdym poziomie umiejętności, zrezygnowaliśmy z degradowania graczy w środku sezonu. Jedynym wyjątkiem jest liga arcymistrzowska, gdzie spadki kontrolowane są przez zbyt wysoką pulę bonusową z powodu braku aktywności. Poza tym wyjątkiem, do niższej ligi można spaść jedynie po meczach klasyfikacyjnych na początku nowego sezonu lub po opuszczeniu danej ligi.

Pytanie: Kiedy wybiorę grę poza rankingiem, czy zmierzę się jedynie z innymi graczami spoza rankingu?

Odpowiedź: Nie. Obecnie gracze znajdują się w jednej puli, niezależnie od tego, czy walczą o punkty, czy też nie. Aby poszerzyć pole zainteresowań graczy, którzy wybiorą rozgrywki nierankingowe, gra będzie utrzymywać osobne ukryte rankingi umiejętności dla gier rankingowych i nierankingowych.

Na najwyższym poziomie umiejętności gracze rankingowi są zestawiani wyłącznie przeciwko innym graczom rankingowym, a nierankingowi tylko przeciwko zawodnikom spoza rankingu.

Pytanie: Co się stanie, kiedy wybiorę opcję „Opuść ligę”?

Odpowiedź: Gracz  zostaje po prostu usunięty z rankingu. Nie będzie należał do żadnej ligi, tak jakby nigdy nie brał udziału w klasyfikacjach, a pula bonusowa zostanie zresetowana.

Nie będzie to miało wpływu na ukryty ranking. Gracz będzie mógł w dowolnym momencie ponownie rozegrać grę klasyfikacyjną i trafić z powrotem do rankingu.

Pytanie: Czym różnią się ligi rankingowe w Wings of Liberty i Heart of the Swarm?

Odpowiedź: Obie gry mają odrębne rankingi. Aby wejść do kolejki danego rankingu, należy przełączyć się na Wings of Liberty (albo ulepszyć licencję do poziomu dodatku Heart of the Swarm). Natomiast oba rankingi działają analogicznie w przypadku meczów klasyfikacyjnych, punktów rankingowych, awansów, zestawiania graczy i funkcjonowania lig.

Reasumując, jeżeli gracz jest sklasyfikowany w obu rankingach, posiada dwa odrębne ukryte rankingi umiejętności — dla każdego poziomu gry z osobna.

Pytanie: Ile będzie trwał sezon w lidze rankingowej?

Odpowiedź: Sezony w 2013 r. zostały podporządkowane mistrzostwom World Championship Series. Daty rozpoczęcia poszczególnych sezonów to:

Sezon 4. 2013 r. – 10 czerwca
Sezon 5. 2013 r. – 26 sierpnia
Sezon 6. 2013 r. – 11 listopada

Obecnie każdy sezon ma 11 tygodni.

Niniejsza lista często zadawanych pytań (wraz z odpowiedziami) będzie aktualizowana w miarę potrzeb, więc zapraszamy wszystkich do dyskusji w komentarzach poniżej.

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.