StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

BlizzCon 2013: panel na temat nowości w StarCraft II

BlizzCon 2013: panel na temat nowości w StarCraft II

Tony Hsu, Kevin Johnson, David Kim i Kim Phan z zespołów StarCrafta II, budowy społeczności i e-sportu rozmawiali o najbliższej przyszłości gry w związku z nadchodzącą aktualizacją 2.1, balansie i rozgrywce w grze wieloosobowej, a także o dotychczasowym przebiegu zawodów World Championship Series. Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji z tego panelu. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy nie mieli okazji go zobaczyć.


Funkcje i aktualizacje

Panel rozpoczął starszy producent gry Tony Hsu, opowiadając o niektórych funkcjach dodanych do StarCrafta II w 2013 roku – między innymi o klonowaniu i niestandardowych interfejsach obserwatora, a także nowych mapach stworzonych na potrzeby gier dowolnych i rankingowych przez utalentowanych członków społeczności StarCrafta II.

Potem Tony wstępnie omówił aktualizację 2.1 i opowiedział o niektórych dodatkowych funkcjach, jakie planujemy niedługo wprowadzić do StarCrafta II.

Kalendarz wydarzeń grupowych i klanowych

SC2_BlizzConPanelRecap_ClanEvent_Thumb_340x265.jpg

Grupy i klany otrzymają możliwość organizowania spotkań w określonych dniach i godzinach. Służyć temu będzie nowy Kalendarz Wydarzeń, dzięki któremu umawianie gier treningowych będzie o wiele łatwiejsze.

Niestandardowe zdobienia klanowe

SC2_BlizzConPanelRecap_ClanDecal_Thumb_600x233.jpg

Klany będą mogły tworzyć i wgrywać na serwer własne zdobienia graficzne, które następnie członkowie tego klanu będą mogli wyświetlać w grze, pokazując z dumą swą przynależność.

Modyfikacje rozszerzeniowe

Modyfikacje rozszerzeniowe umożliwią wam łatwe stosowanie parametrów opracowywanych modyfikacji na dowolnej mapie, bez konieczności odtwarzania ich przed każdą grą na nowej mapie.

 • Interfejs przeglądarki będzie dużo łatwiejszy w obsłudze. Teraz wystarczy, że gracze wybiorą mapę, zastosują do niej wybraną modyfikację i wrócą do gry.
 • Przykładowo, pracowaliśmy nad wersją modyfikacji rozszerzeniowej mapy „Big Game Hunters”, którą dołączymy do aktualizacji 2.1.

Zwiększenie limitu poziomów i nowe nagrody

SC2_BlizzConPanelRecap_CarbotRewards_Thumb_600x237.jpg

W aktualizacji 2.1 limit poziomów w StarCrafcie II zostanie podniesiony z 30 do 35, a dodatkowo, jako nagrody za zdobywanie wyższych poziomów, wprowadzone zostaną nowe portrety i zdobienia o tematyce StarCrafta autorstwa Jonathana Burtona z Carbot Animations.

Koniec z nieobecnymi gospodarzami gier

Po wprowadzeniu aktualizacji 2.1 w poczekalni gry możliwe będzie przejęcie funkcji gospodarza i rozpoczęcie gry, jeśli dotychczasowy gospodarz będzie przez jakiś czas nieaktywny. Nie będziecie już więc musieli czekać na gospodarzy, którzy odeszli od komputera. Nieaktywny gospodarz otrzyma informację, że zostanie usunięty z poczekalni, jeśli nie wystartuje gry w określonym czasie. Po jego usunięciu inna osoba zostanie automatycznie wypromowana na gospodarza.

Klasyczna muzyka ze StarCrafta w StarCraft II

Teraz będziecie mogli posłuchać w grze klasycznych ścieżek dźwiękowych z pierwszej części StarCrafta i dodatku Brood War. Muzyka została zremasterowana i będzie dostępna dla graczy w StarCraft II po aktualizacji.

Bohaterowie Orków z Warcrafta III

SC2_BlizzConPanelRecap_OrcHeroes_Thumb_600x270.jpg

Orkowi bohaterowie z Warcrafta III — Wróżbita, Łowca Cieni, Mistrz Ostrzy i Wódz Taurenów — otrzymali nowe modele i zostaną udostępnieni dla twórców map w edytorze StarCrafta II w 2014 roku.


Dodatki do Startera

W dalszej kolejności na scenie pojawił się starszy menadżer ds. budowy społeczności Kevin Johnson i opowiedział o starterze oraz ujawnił część usprawnień gry, które zostaną wprowadzone w aktualizacji 2.1 StarCrafta II.

SC2_BlizzConPanelRecap_Arcade_600x206.jpg

Wraz z nadejściem aktualizacji 2.1 Salon Gier i gry dowolne staną się dostępne za darmo dla wszystkich graczy.  Dodatkowo, nowi gracze otrzymają możliwość gry wszystkimi trzema rasami, dzięki czemu będą mogli lepiej poczuć atmosferę StarCrafta II. Teraz, jak nigdy wcześniej, będziecie mogli pokazać StarCrafta II wszystkim znajomym, a dzięki napływowi nowych graczy społeczność twórców map rozwinie się jeszcze bardziej.


Tryb wieloosobowy: rozgrywka i balans

Następnie mikrofon przejął starszy projektant gry David Kim, aby opowiedzieć o trybie wieloosobowym StarCrafta II, opisując bieżący stan gry oraz wewnętrzne procesy, procedury współpracy i przyszłe cele zespołu twórców gry.

Wewnętrzne procesy

Stan rozgrywki wieloosobowej StarCrafta II jest badany przez trzy grupy: zespół projektantów, zespół analityków gry oraz zespół ds. balansu.

 • Zespół projektantów zajmuje się takimi sprawami, jak wrażenia z mechanizmu rozgrywki w różnych rodzajach meczy, funkcjonowanie poszczególnych ras i ogólna analiza gry wieloosobowej w StarCrafcie II.
 • Zespół analityków gry analizuje poszczególne mecze i zajmuje się badaniami szczegółowych kwestii. Później jego członkowie uczestniczą w dyskusjach w większej grupie.
 • Do obowiązków zespołu ds. balansu należy wewnętrzne testowanie zmian. Należą do niego najlepsi gracze w StarCrafta II ze wszystkich działów w siedzibie głównej Blizzarda.

Czym się obecnie zajmujemy

 • Zauważyliśmy, że wdowie miny są bardzo popularne w meczach z udziałem terran. W dalszej perspektywie będziemy się starali dopracować użyteczność czołgów oblężniczych w tych armiach.
 • Choć koreańscy gracze potrafią skutecznie używać nosicieli roju w grze ofensywnej, gracze w Europie stosują je głównie w roli pasywnej. Jeśli tendencja do pasywnej rozgrywki będzie się utrzymywać, niewykluczone że w przyszłości zajmiemy się też nosicielami roju.

Procedury współpracy

Przed zatwierdzeniem decyzji dotyczących balansu często zwracamy się do społeczności StarCrafta II z prośbą o opinię. W ramach tych działań w 2013 roku zwiększyliśmy liczbę publikacji na forum, raportów o stanie prac oraz map testowych balansu. Poza tym, kładziemy duży nacisk na współpracę z twórcami map ze społeczności, aby poprawić jakość rywalizacji w grze. Pomaga nam to też w osiągnięciu większej różnorodności w grach rankingowych.

Gracze pomagają nam też czasem rozwiązywać problemy bez naszego udziału. Na przykład, zawodowy gracz Lee „Life” Seung Hyun tak dobrze sobie radził z kontrolowaniem zerglingów i tępicieli przeciwko wdowim minom, że wskazał graczom inne rozwiązanie, niż ówczesne próby zwalczania ich za pomocą karakanów i hydralisków.

Stan gry

Staramy się na bieżąco kontrolować balans w trybie 1 na 1. Obecnie widzimy, że mecze są całkiem nieźle zbalansowane nie tylko na najwyższych poziomach gry, ale i na wszystkich innych, a nawet między zwycięzcami największych turniejów.

SC2_BlizzConPanelRecap_MPStats_Thumb_345x200.jpg

Cele na przyszłość

Poniżej przedstawiamy wybrane cele, które będziemy chcieli osiągnąć, pracując nad rozgrywką wieloosobową StarCrafta II:

 • Więcej frajdy z gry i różnorodności w rozgrywce dla graczy w każdym zestawieniu ras.
 • Więcej akcji w każdej grze.
 • Więcej różnorodności w poszczególnych grach, co spowoduje większą różnorodność meczy.
 • Chcemy dać graczom szansę pokazania umiejętności na więcej sposobów.

Co nasz zespół przewiduje zrobić w temacie gry wieloosobowej StarCrafta II?

 • Zaraz po BlizzConie, w ciągu tygodnia lub dwóch, planujemy aktualizację balansu.
 • Będziemy dalej analizować sposoby grania nosicielami roju we wszystkich regionach.
 • Zamierzamy opracować nową pulę map na zawody World Championship Series 2014.
 • Chcemy publikować dwie nowe mapy drużynowe w każdym kolejnym sezonie rankingowym.

E-sport i World Championship Series

SC2_BlizzConPanelRecap_WCSLogo_600x219.jpg

Starsza menadżer ds. e-sportu Kim Phan opowiedziała o zaangażowaniu Blizzarda w e-sportowe rozgrywki StarCrafta II oraz naszych celach w świetle ubiegłych i obecnych zawodów World Championship Series.

Dlaczego e-sport?

 • Bo UWIELBIAMY e-sport, a World Championship Series to projekt, który wywodzi się z naszej pasji.
 • Chcemy dalej budować społeczność, z której wywodzi się idea e-sportu StarCrafta II.
 • Zamierzamy przez długie lata wspierać rozwój gry StarCraft II i jej tętniącej życiem społeczności.

Wnioski z 2012 r.

Organizując World Championship Series 2012, chcieliśmy zbudować podwaliny turnieju w stylu olimpijskim, w którym wyłonieni zostaną regionalni bohaterowie.

 • Zalety:
  • Umożliwiliśmy graczom z poszczególnych regionów rywalizację w zawodach w ich własnych krajach.
  • Zwiększyliśmy zainteresowanie publiczności w poszczególnych regionach i krajach.
 • Wady:
  • StarCraft II ma grono miłośników e-sportu na całym świecie, i wielu widzów nie śledziło rozgrywek regionalnych.
  • Ponieważ poświęciliśmy większą uwagę regionalnym i krajowym rozgrywkom, w światowych finałach wzięli udział zawodnicy o różnych poziomach umiejętności.

Nowy kierunek w 2013 r.

Kiedy planowaliśmy zawody World Championship Series 2013, postanowiliśmy pójść w innym kierunku niż w 2012 roku. Skupiliśmy się na najbardziej utalentowanych graczach na świecie i ciągłości wydarzeń.

 • Zalety:
  • Ujednoliciliśmy przebieg konkurencji w trzech głównych strefach czasowych.
  • Wprowadziliśmy globalny system rankingowy.
 • Wady:
  • Zmniejszyliśmy szanse graczy na poziomie krajowym i regionalnym.
  • Nieco trudniej śledzić formułę rozgrywek turniejowych.
  • Planowanie odbywało się w zbyt wielkim pośpiechu.

Co będzie w 2014 r.

Ostatnie dwa lata wiele nas nauczyły i chcemy dać więcej społeczności, graczom i naszym partnerom. Choć więcej informacji na temat WCS 2014 podamy dopiero po BlizzConie, poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych celów na nadchodzący rok:

Cele na 2014 r.

 • Od wielu miesięcy blisko współpracujemy z naszymi partnerami i jesteśmy coraz bliżej zatwierdzenia planu na 2014 r.
 • Będziemy stale udoskonalać rozgrywki WCS, dopracowując obecne rozwiązania zamiast budowania wszystkiego od podstaw.
 • Podczas WCS 2014 najlepsi gracze nadal będą najważniejsi. Zamierzamy też wprowadzić zmiany balansu systemu punktacji WCS.
 • Chcemy zapewnić realne szanse i wyzwania wszystkim uczestnikom WCS.

Zapraszamy na StarCraft2.com oraz portal WCS. Znajdziecie tam najświeższe informacje i publikacje dotyczące aktualizacji 2.1 StarCrafta II, zmian w rozgrywce wieloosobowej oraz zawodów World Championship Series — wszystkiego, co planujemy wprowadzić w najbliższej przyszłości.

Tagi: gra, blizzcon, panel

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.