StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Nowe informacje o trybie wieloosobowym Legacy of the Void – 19 listopada 2014

Nowe informacje o trybie wieloosobowym Legacy of the Void – 19 listopada 2014

Dziękujemy wam bardzo za wszystkie komentarze na temat Legacy of the Void, które otrzymaliśmy po prezentacji gry na BlizzConie. Mogliśmy poświęcić trochę czasu na dokładne zapoznanie się z waszymi opiniami i teraz chcielibyśmy podzielić się naszymi przemyśleniami oraz wyjaśnić kilka kwestii.


Liczba nowych jednostek

Wszystkie elementy, które znajdują się obecnie w grze reprezentują jedynie bieżący stan prac nad nią i nic jeszcze nie jest przesądzone. Na przykład nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy Protosi otrzymają tylko jedną nową jednostkę, a pozostałe rasy po dwie. Finalna liczba jednostek nie została jeszcze ustalona. Zależy nam na podjęciu jak najlepszej decyzji z punktu widzenia zarówno każdej z ras jak i całej gry, i jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o tym, ile nowych jednostek znajdzie się ostatecznie w Legacy of the Void.

Siła Protosów

Pojawiły się głosy wyrażające zaniepokojenie tym, że Protosi zostaną „osłabieni” i nie zyskają nic w zamian. Oczywiście nie chcemy wyłącznie osłabiać żadnej rasy w sytuacji, gdy pozostałe dwie są wzmacniane. Ale ponieważ staramy się wypróbować jak najwięcej zmian naraz, balans może ulec zachwianiu. Zdajemy sobie też sprawę, że jeśli odbierzemy całej rasie jakąś jej mocną stronę, to musimy dać coś w zamian, aby zrównoważyć zmiany, ponieważ balans w „Heart of the Swarm” jest w tej chwili odpowiednio wyważony.

Na przykład: jedno z większych wzmocnień wprowadzonych w obecnej wersji Legacy of the Void dotyczy właśnie Protosów. Zdolność pryzmatu nadprzestrzennego do przesyłania dwóch nieśmiertelnych jest wręcz przesadzona, a wzmocniona osłona oraz przesył na dystans działają tak dobrze (jeśli przeciwnik nie dysponuje żadnymi jednostkami powietrznymi), że Protosi zawsze zyskują przewagę w środkowym etapie gry.

Zmiany obejmujące zasoby

Jeśli chodzi o zdobywanie zasobów, to obecnie chcemy zająć się zmianą, która wymusza na graczach konieczność agresywnej ekspansji, co ma sprawić, że gra będzie obfitować w więcej akcji. Uważamy, że przyniesie to dwie korzyści: gracze nastawieni ofensywnie będą dysponować większą liczbą opcji ataku, a gracze nastawieni defensywnie będą mogli wykazać się w większym stopniu umiejętnościami obronnymi, ponieważ teraz muszą pilnować znacznie większego obszaru.

Otrzymaliśmy wiele sugestii na ten temat, ale najpierw chcemy skupić się na zmianie problematycznych elementów systemu, a nie od razu przerabiać całość od nowa. Jednym z głównych celów naszego zespołu projektantów zawsze było odnajdywanie konkretnych obszarów gry, które chcemy zmodyfikować i ich poprawianie. Powód jest prosty. Nie chcemy tracić dobrych elementów lub systemów gry poprzez wprowadzanie niepotrzebnych, kompleksowych zmian.

Zmiany obejmujące jednostki

Kilka przemyśleń dotyczących dyskusji nad zmianami konkretnych jednostek.

 • Powielanie przez HERK-a funkcji helbata (a częściowo również zelotów z szarżą) to coś, z czego zdajemy sobie sprawę i mamy zamiar się tym zająć.
 • Przechwytywacze nie są darmowe. Koszt ich wykorzystania pozostaje bez zmian.
 • Przyglądamy się również innym zmianom, w tym:
  • Różnym zdolnościom, z których nie jesteśmy zadowoleni;
  • Pomysłom na nowe jednostki Protosów i Terran;
  • Sposobom na to, aby proces ulepszania był ciekawszy i bardziej dynamiczny;
  • Sposobom na ograniczenie mikrozarządzania, które nie jest widoczne podczas gry i wprowadzenie „mikro”, którym gracze mogliby się popisywać.

Raz jeszcze dziękujemy za wszystkie wasze komentarze i opinie. Zanim rozpoczniemy beta-testy, chcielibyśmy powiedzieć wam, czego od was oczekujemy, aby wasze dalsze opinie były dla nas jak najbardziej przydatne.

Skupcie się na dyskutowaniu, a nie wyciąganiu wniosków

Niemożliwe jest stwierdzić, jak dobra czy zła jest dana zmiana, dopóki nie przeprowadzi się jej gruntownych testów. Ostatnio przyglądaliśmy się kilku dyskusjom, które kończyły się wyciąganiem definitywnych wniosków na temat sposobu działania niektórych zmian, a jak się okazało działały one zupełnie inaczej podczas naszych testów wewnętrznych. Chcemy mieć pewność, że wszyscy rozumieją, że żadna ze zmian nie jest ostateczna i chociaż dyskutowanie na ich temat jest pomocne, to nie ma powodów do przesadnych reakcji na to, co zaprezentowaliśmy do tej pory. Nadejdzie czas, kiedy wszyscy będą mogli przetestować zmiany osobiście. Bardzo zależy nam na naprawdę dokładnym sprawdzeniu różnych, czasem ekstremalnych pomysłów w trakcie nadchodzących beta-testów.

Wersja beta będzie wyglądać zupełnie inaczej niż ta, którą prezentowaliśmy na BlizzConie

W naszej wewnętrznej wersji pre-alfa testujemy już zupełnie inne zmiany, przerabiamy istniejące elementy, dodajemy/usuwamy jednostki i zdolności, i tak dalej. Raz jeszcze chcemy przypomnieć, że naszym celem nie jest skupiać się na tym, jak konkretne zmiany wpływają na daną rasę – najlepszym momentem na to będą beta-testy – ale na tym, jak funkcjonuje gra jako całość. Teraz niemożliwa jest ocena pojedynczych zmian, dlatego musimy patrzeć przez pryzmat całości.


Jak zawsze dziękujemy wam za odzew. Prosimy, żebyście pamiętali, że nic nie jest ostateczne i na razie koncentrujemy się na zbieraniu waszych opinii oraz na tym, aby – przynajmniej podczas testów wewnętrznych – wypróbować część waszych sugestii. Pozwoli nam to przyjrzeć się wszystkim opcjom, jakimi dysponujemy podczas prac nad Legacy of the Void.

Dziękujemy.

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.