StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Informacje o zmianach w rankingu StarCrafta II (2 marca 2015)

Informacje o zmianach w rankingu StarCrafta II (2 marca 2015)

W ciągu kilku ostatnich miesięcy zauważyliśmy wiele dyskusji na temat rankingu StarCrafta II. Z tego powodu postanowiliśmy omówić szczegółowo zmiany rankingowe, które planujemy wprowadzić w kolejnych sezonach.

Najpierw chcemy upewnić się, że wszyscy są na bieżąco w temacie. Obserwowaliśmy wiele wartościowych dyskusji społeczności na temat rankingu StarCrafta II i poniżej postanowiliśmy się odnieść do kilku najważniejszych kwestii.

Rozkład graczy
Wielu graczy donosi o niezgodnościach w systemie przypisywania do lig we wszystkich regionach. W zeszłym roku wprowadziliśmy poprawki do systemu, które pomogły zrównoważyć rozkład graczy w ligach. Wspomnieliśmy wówczas, że ponieważ rozkład jest zależny od liczby graczy uczestniczących w rankingu i ich aktywności, to w przyszłości konieczne może okazać się wprowadzenie kolejnej, podobnej korekty, która pomoże zachować współczynniki na oczekiwanym poziomie. Po przyjrzeniu się rozkładowi graczy w ligach odkryliśmy, że wskaźniki te nie są zbieżne z naszymi oczekiwaniami.

Spadek punktów MMR
W poprzednim wpisie dotyczącym rankingu wspomnieliśmy, że przyjrzymy się wpływowi na ranking tzw. efektu „spadku punktów MMR” (ang. MMR decay). Polega on na niewielkich zmianach ukrytego rankingu graczy, które są spowodowane ich dłuższą nieaktywnością. Analizując sytuację doszliśmy do wniosku, że system ten pomaga doprowadzać do bardziej wyrównanych pojedynków w przypadku graczy, którzy powracali do gry w StarCrafta II po dłuższej nieaktywności. Jednak analizując sytuację w rankingu ponownie w ostatnim czasie odkryliśmy, że choć funkcja ta nadal pomaga wielu graczom, to w niektórych sytuacjach nie odnosi zamierzonego efektu.

Poziom doświadczenia nowych graczy
Wielu graczy wyrażało też zaniepokojenie zbyt wysoką pozycją w rankingu w porównaniu do poziomu ich umiejętności. Po zbadaniu sprawy odkryliśmy, że domyślne miejsce w rankingu, w którym zaczynali nowi gracze z czasem powoli się przesunęło. Dlatego też początkowa wartość MMR dla nowych graczy odpowiada poziomowi znacznie bardziej doświadczonych graczy niż planowaliśmy na początku.

Inne czynniki
Dane, które zbieramy od wielu lat, pozwalają nam na bardziej precyzyjną analizę i zrozumienie tego, jak różne czynniki wpływają z upływem czasu na rozkład w ligach i system dobierania graczy. W ramach tego procesu rozpoznaliśmy kilka wewnętrznych funkcji, które naszym zdaniem można skorygować lub usunąć, aby poprawić ogólne wrażenia z rozgrywek ligowych i zapewnić bardziej stabilny system dobierania graczy o podobnych umiejętnościach.

Badając te obszary, uważnie przeanalizowaliśmy również stosunek zwycięstw do porażek u grających. Patrząc na graczy, którzy są cały czas aktywni w rankingu widzimy, że stosunek ten wynosi około 50%. Ale u tych, którzy rozgrywają tylko kilka sesji na sezon, obserwujemy mniej dokładne współczynniki, zarówno ze względu na mniej wymierne wskaźniki poziomu umiejętności, jak również ze względu na niektóre z powodów wspomnianych powyżej. Pamiętając o tym wszystkim przygotowaliśmy szereg zmian, które wprowadzimy w najbliższej przyszłości.


Zmiany w rankingu w tym sezonie
Ponieważ sezon nadal trwa, chcemy zapewnić, że wprowadzone w rankingu zmiany nie będą grozić zafałszowaniem istniejących danych z bieżącego sezonu. Biorąc to pod uwagę, wybraliśmy kilka zmian, które naszym zdaniem będą miały pozytywny wpływ na ranking w obecnym sezonie.

Dostosowanie rozkładu w ligach
Jak wspomnieliśmy, udało nam się zauważyć, że wskaźniki rozkładu w ligach nie są zgodne z założonymi przez nas wartościami liczbowymi. Nadchodzące zmiany w rozkładzie powinny sprawić, że większa liczba graczy znajdzie się w prawidłowych ligach i że w każdej z lig znajdzie się taka ilość graczy, jaką ogłosiliśmy dla Heart of the Swarm. Gdy wprowadzimy tę modyfikację, niektórzy gracze znajdą się w innych ligach.

Zmiana początkowego miejsca dla nowych graczy
Z powodu dynamicznego zachowania rankingu StarCrafta II zaobserwowaliśmy też, że miejsce w rankingu, w którym zaczynali nowi gracze z czasem powoli się przesunęło. Skutkowało to tym, że nowi gracze mierzyli się z przeciwnikami na wyższym poziomie umiejętności niż w poprzednich sezonach. Skorygowanie miejsca początkowego dla nowych graczy powinno poprawić ich wrażenia z gry w lidze, ponieważ ponownie będą przypisywani do przeciwników z niższych lig.


Zmiany na kolejny sezon
Poza zmianami w tym sezonie szykujemy też kilka innych, które chcemy wprowadzić w kolejnym. Niektóre z nich są bardziej drastyczne, dlatego postanowiliśmy wprowadzić je w nadchodzącym sezonie 2.

Wyłączenie „spadku punktów MMR”
Począwszy od następnego sezony, wyłączymy tę funkcję i będziemy dalej przyglądać się potencjalnym poprawkom, które można wprowadzić w tym systemie. Chociaż stracimy korzyści, które on zapewnia, to uważamy, że jego usunięcie pozwoli w przyszłym sezonie na większą przejrzystość jeśli chodzi o poziom graczy.

Dostosowanie innych funkcji wewnętrznych wpływających na dobieranie graczy
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiemy już, które zmiany systemów wewnętrznych pomogą zapewnić dokładniejsze i bardziej miarodajne efekty. Choć poprawki te mogą nie być od razu zauważalne dla graczy, to powinny zapewnić większą stabilność i niezawodność systemu rankingowego w dłuższej perspektywie.

Zmiana współczynników rozkładu w ligach i miejsc początkowych dla nowych graczy
W przyszłym sezonie przyjrzymy się też ponownej zmianie rozkładu ligi i miejscom w rankingu, w których zaczynają nowi gracze, aby funkcje te nadal działały dokładnie po wprowadzeniu innych zmian.


Nadchodzące zmiany związane z Legacy of the Void
Chociaż oczekujemy, że powyższe zmiany będą miały znaczący wpływ na to, jak obecnie funkcjonuje ranking, to planujemy też wprowadzenie kolejnych zmian w przyszłości.

Ponowna ocena systemu rankingowego
W dłuższej perspektywie przyjrzymy się innym zmianom, które możemy wprowadzić w rankingu w związku z Legacy of the Void. Może się do nich zaliczać zachowanie niektórych elementów z obecnego systemu rankingowego, które naszym zdaniem się spisują oraz gruntowne zmiany tych elementów, które naszym zdaniem można poprawić. Naszym celem jest zapewnić dokładność nowego systemu oraz jego większą przejrzystość dla nowych graczy. Ostatnio otrzymaliśmy odzew dotyczący tego, jakich poprawek oczekują gracze i zachęcamy wszystkich, aby dzielili się swoimi przemyśleniami.


Dziękujemy za wszystkie opinie i komentarze, które otrzymaliśmy od społeczności. Rozumiemy, jak ważne są to kwestie dla wszystkich, i będziemy w dalszym ciągu skupiać się na sposobach na poprawę wrażeń płynących z rozgrywek rankingowych.

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.