StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Nowy interfejs w StarCraft II

Nowy interfejs w StarCraft II

W związku z przygotowaniami do premiery Legacy of the Void wprowadziliśmy duże zmiany w interfejsie użytkownika w StarCraft II i chcemy podzielić się z wami informacjami na ten temat, a także podać powody, dla których postanowiliśmy zmienić ten element gry. Poniższe zmiany trafią do gry na kilka tygodni przed premierą Legacy of the Void, a aktualizacja trafi do wszystkich – bez względu na to, czy posiadacie Wings of Liberty, Heart of the Swarm czy jedynie Starter StarCrafta II


 

Cel

Głównym celem przy zmianie interfejsu było położenie większego nacisku na aspekt społecznościowy w StarCrafcie II. Mając to na uwadze, przyjrzeliśmy się systemowi czatu i zidentyfikowaliśmy dwa główne problemy wynikające z obecności wielu okien czatu. Pierwszym była konieczność częstej minimalizacji okien, co powodowało, że gracze nie mogli  szybko  czytać wiadomości i na nie odpowiadać. Nie podobało nam się również, że aby nie przegapić chwili czyjegoś dołączenia do pustego czatu, trzeba było pozostawiać otwarte okno, co tylko dodatkowo zwiększało bałagan na ekranie.

W celu rozwiązania tych problemów, wprowadziliśmy kilka zmian. Połączyliśmy wszystkie czaty w jedno, dobrze widoczne okno. Pozwala ono zawsze być na bieżąco z wiadomościami innych graczy, bez względu na to, co się robi w StarCrafcie II. Zwiększyliśmy maksymalną liczbę graczy, którzy mogą być obecni na kanale czatu ze 100 do 200 i dodaliśmy funkcję, która automatycznie usuwa nieaktywnych graczy z publicznych kanałów. Dodatkowo każdy logujący się gracz będzie automatycznie przenoszony do czatu ogólnego, co pozwoli być w stałej łączności ze społecznością.


Zalety wielu okien czatu

Wprowadzając zmiany do czatu, nie chcieliśmy stracić korzyści płynących z posiadania wielu jego okien. Chcieliśmy zachować dwie ważne korzyści – możliwość śledzenia osobnych rozmów i pewność otrzymania nowych wiadomości. Dlatego dodaliśmy możliwość przełączania między rozmowami za pomocą rozwijanego menu w lewym, górnym rogu okna dialogowego czatu lub poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+TAB albo CTRL+SHIFT+TAB. Jeśli otrzymacie wiadomość w innej konwersacji, której akurat nie śledzicie w danej chwili, otrzymacie powiadomienie w rozwijanym menu filtra.


Więcej usprawnień czatu

W Heart of the Swarm wprowadziliśmy moderowane kanały czatu dla grup i klanów, ale dołączanie do tych kanałów wymagało wielu kroków. W Legacy of the Void ułatwiliśmy dołączanie do nich dzięki wprowadzeniu komendy „/dołącz”. Jeśli chcecie, aby ktoś dołączył do waszego czatu, wystarczy, że osoba ta wpisze „/dołącz <nazwa czatu>”. Jeśli podana nazwa nie istnieje, to taki czat zostanie stworzony jako niestandardowy kanał. 

Dla tych, którzy naprawdę chcą wyróżnić okno czatu, umożliwiliśmy jego wydłużenie i przypinanie do ekranu, aby zawsze widniało na wierzchu, nawet kiedy nie piszecie na czacie. Poprawiliśmy też wydajność czatu, dodaliśmy opcję wyświetlania znaczników czasu, zmodyfikowaliśmy kolor tekstu, aby łatwiej było odróżniać nazwy graczy i właściwe wiadomości oraz dodaliśmy szereg skrótów klawiszowych i komend – część z nich wypisaliśmy na końcu artykułu.

Heart of the Swarm               a               Legacy of the Void


Przeprojektowywanie interfejsu

Stało się jasne, że aby zapewnić bezproblemową współpracę nowego systemu czatu z resztą interfejsu użytkownika, będziemy musieli przeprojektować pozostałe ekrany gry, dlatego z wielką dokładnością zmieniliśmy odstępy, format i zawartość każdej sekcji. Aby zapewnić więcej miejsca na naszą zawartość, przenieśliśmy elementy i podelementy nawigacyjne oraz panel drużyny na górę ekranu. Dzięki zyskaniu większej przestrzeni mogliśmy stworzyć nowe sceny trójwymiarowe, które tchnęły w IU jeszcze więcej życia rodem z uniwersum StarCrafta.

Nowy ekran kampanii będzie wyglądał znajomo dla graczy, którzy grali w pierwszą część StarCrafta


Usprawnienia Salonu Gier

Podczas przeprojektowywania interfejsu postanowiliśmy skorzystać z okazji i wprowadzić usprawnienia Salonu Gier. W nowym układzie graficznym przenieśliśmy „Gry otwarte”, aby stanowiły punkt wyjścia dla wszystkich graczy i ułatwiliśmy oraz przyśpieszyliśmy przeglądanie listy otwartych gier. Nie trzeba już otwierać i zamykać panelu informacyjnego, aby dowiedzieć się więcej o grze – informacje te pojawiają się teraz na tym samym ekranie i gracze mogą szybko przeglądać jeden tytuł po drugim i decydować, w który chcą zagrać. Jeśli gracz spróbuje dołączyć do poczekalni, która jest pełna lub jeśli rozgrywka się rozpoczęła, nie trafia już do pustej poczekalni. Najczęściej grane tytuły nadal znaleźć można w sekcji „Przeglądaj”. Zmodyfikowaliśmy też kryteria według których gry pojawiają się na liście, aby więcej tytułów miało okazję dotrzeć na jej szczyt.

Konsekwentnie realizując plan większego nastawienia na społeczność w StarCrafcie II, postanowiliśmy, że od teraz automatycznie będziemy przenosić graczy do publicznego kanału Salonu Gier, gdy tylko klikną przycisk Salon Gier. Będzie tam można rozmawiać z innymi graczami w Salonie Gier i korzystać z zupełnie nowej funkcji, aby pomóc w zapełnianiu poczekalni.  Gracze mogą teraz umieszczać bezpośrednie odnośniki do swoich poczekalni w Salonie Gier wpisując [Poczekalnia] w oknie czatu. Każdy gracz, który kliknie odnośnik, natychmiast dołączy do danej poczekalni. Teraz, gdy szukacie „wyłącznie profesjonalistów” lub chcecie, aby ludzie pomogli wam przetestować wasze najnowsze dzieło, będzie mogli reklamować się na czacie dzięki poręcznemu odnośnikowi, który ułatwi graczom dołączenie.

Jesteśmy podekscytowani mogąc oddać te funkcje w wasze ręce i będziemy dalej wsłuchiwać się w głosy społeczności i wprowadzać kolejne usprawnienia. Mamy nadzieję, że spodobają wam się nadchodzące zmiany i do zobaczenia na ogólnym czacie!


Skróty klawiszowe:

F1

Ekran główny

F2

Kampania

F3

Współpraca

F4

Gra wieloosobowa

F5

Salon Gier

F6

Powtórki:

Esc

Zamyka listę znajomych -> Zamyka czat -> Zamyka wzbogacone doświadczenie -> Otwiera menu -> Zamyka menu

Powrót

Uruchamia czat, wysyła wiadomość, zamyka czat

Alt + strzałka w dół

Wyświetla poprzednie wiadomości czatu

Alt + strzałka w górę

Wyświetla poprzednie wiadomości czatu

Ctrl + Tab

Przenosi na dół listę filtrów czatu

Ctrl + Shift + Tab

Przenosi w górę listę filtrów czatu

O

Pokazuje/ukrywa listę znajomych

G

Pokazuje/ukrywa listę grup

Page up

Przewija czat w górę

Page down

Przewija czat w dół

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.