StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Szczegółowe omówienie zautomatyzowanych turniejów

Szczegółowe omówienie zautomatyzowanych turniejów

Kiedy wprowadziliśmy zautomatyzowane turnieje do wersji beta Legacy of the Void, opublikowaliśmy artykuł, który omawiał najważniejsze elementy tej funkcji. Teraz, kiedy zbliża się premiera dodatku, chcemy szczegółowo opisać, jak zaprojektowaliśmy turnieje i wyjaśnić przyczyny naszych decyzji.


Powód wprowadzenia turniejów

Jednym z głównych powodów wprowadzenia turniejów była chęć wyjścia na przeciw prośbom naszej społeczności. Kolejny powód wiąże się z tym, że StarCraft II to gra od podstaw nastawiona na rywalizację, a turnieje stanowią najlepszy i najdoskonalszy przykład tego typu rozgrywek. Chcemy, aby każdy mógł poczuć, jak to jest być częścią sceny e-sportowej i czuł radość ze zwyciężania i zdobywania trofeów.


Spojrzenie na Warcrafta III

Projektując turnieje dla StarCrafta II, przyjrzeliśmy się, jak funkcjonują one obecnie w grze Warcraft III i zauważyliśmy dwa elementy wymagające poprawy.

Pierwszy i podstawowy to system dobierania graczy. Turnieje w grze Warcraft III wykorzystują system szwajcarski, w którym gracze o podobnych wynikach zostają ustawieni przeciwko sobie i tylko jeden z nich może zostać mistrzem. Oznacza to, że ostatecznie wygrać może jedynie najbardziej utalentowany gracz, co powoduje powstanie błędnego i nieciekawego cyklu, w którym mniej utalentowani gracze nieustannie przegrywają i w końcu przestają uczestniczyć w turniejach.

Innym obszarem, który chcieliśmy poprawić, było odróżnienie turniejów od systemu rankingowego. W Warcraft III istnieją pewne różnice między oboma rodzajami rozgrywek – jak swobodne dobieranie graczy, ustalone tryby i czas gry oraz nagrody w postaci portretów – ale nie odzwierciedlają one tego, czego gracze oczekują po turniejach. 

Mając na uwadze powyższe kwestie, postanowiliśmy postawić sobie wyzwanie i sprawdzić, jak możemy sobie z nim poradzić.


Mniejsze turnieje z systemem dobierania graczy

Uznaliśmy, że jednym ze sposobów na rozwiązanie wspomnianych powyżej problemów będzie grupowanie graczy o podobnych umiejętnościach w mniejszych turniejach. Organizowanie kilku mniejszych turniejów jednocześnie oznacza, że może istnieć więcej niż jeden zwycięzca. Dodatkowo grupowanie graczy według umiejętności oznacza, że najbardziej utalentowani gracze nie zawsze będą mogli być pewni zwycięstwa.

Aby rozróżnić zwycięzców na różnych poziomach umiejętności, każdy turniej posiada poziom trudności określony na podstawie gracza, który znajduje się w najwyższej lidze. Grupowanie graczy odróżnia również turnieje od rankingu, ponieważ eliminuje anonimowość i pozwala graczom zobaczyć, z kim się mierzą (podobnie jak w prawdziwych turniejach). 

Podczas rozgrywania turniejów, będziecie mogli podejrzeć informacje o przeciwniku: wybierane przez niego rasy, kolejność rozbudowy i ilość wygranych meczów na każdej z map. Podobnie jak na profesjonalnych turniejach, będziecie mogli wetować mapy i przygotowywać strategie przeciwko konkretnym rywalom. Do dyspozycji otrzymacie również prywatny kanał czatu do rozmów z przeciwnikiem i życzenia im szczęścia (albo, jeśli wolicie, nieszczęścia) w grze.

01_LightboxThumb.jpg


Dwa formaty rozgrywek

Zdecydowaliśmy się na dwa formaty turniejów: trzy rundy oraz sześć rund.

Trzyrundowe turnieje w systemie pucharowym są częściej spotykane. Format ten został zaprojektowany z myślą o graczach, którzy mają zbyt mało czasu na sześć rund, a harmonogram ustalony jest tak, aby rozgrywki rozpoczynały się co dwie godziny. 

Turnieje sześciorundowe zostały zaprojektowane, aby w najwyższym stopniu oddać wrażenia związane z uczestnictwem w zawodach w StarCrafta II. Turniej ten rozpoczyna się od trzech rund w fazie grupowej do dwóch przegranych, po których następują trzy rundy w systemie pucharowym do jednej przegranej.

Każda runda składa się z meczu, po którym następuje przerwa. Każdy mecz trwa 25 minut a przerwa 5. Jeśli mecz nie rozstrzygnie się w przeciągu 25 minut, zwycięzca wybrany zostanie na podstawie zdobytych punktów doświadczenia. Jeśli z kolei wszyscy gracze skończą grę wcześnie, automatycznie rozpocznie się kolejna runda a tym samym skróci się całkowity czas turnieju. 

W fazie grupowej są cztery grupy. W każdej z nich znajduje się czterech graczy, którzy walczą między sobą o jak najwyższe miejsce, a tym samym jak najlepsze rozstawienie w fazie pucharowej. Turnieje te odbywają się dwa razy dziennie w każdy piątek, sobotę i niedzielę.

02_Thumb_295w.jpg03_Thumb_295w.jpg


Stosowne nagrody

Równie ważne, co format i harmonogram turniejów, są nagrody.

W Warcraft III portrety są dobrymi nagrodami, ponieważ nie ma ich wiele w grze, więc łatwo jest o prestiż, jeśli posiada się jakiś wyjątkowy. W StarCraft II istnieje jednak tak wiele portretów, że ciężko jest powiedzieć na pierwszy rzut oka, który z nich jest bardziej wyjątkowy.

Kiedy przyjrzeliśmy się temu, jakie nagrody najbardziej pasują do turniejów w StarCraft II, odpowiedź była prosta i oczywista: trofea i ikony ligowe.

Po wygraniu turnieju w StarCraft II otrzymacie trójwymiarowe trofeum oraz ikonę ligową powiązaną z danym turniejem. Na każdym zdobytym trofeum widnieć będzie informacja o formacie oraz dacie wygranego turnieju. Dodatkowo wszystkie trofea, które zdobędziecie, znajdą się w nowej części waszego profilu – w specjalnej gablocie na trofea.

Poza gablotą na trofea, trójwymiarowy model trofeum będzie również widoczny obok waszych baz w grze aż do końca sezonu rankingowego. 

Jeśli nie jesteście pewni, czy lepiej poświęcić czas na grę o trofeum czy o awans w lidze, nie musicie się przejmować: możecie walczyć o jedno i drugie biorąc udział w turniejach, ponieważ rozgrywane w ich ramach mecze są liczone do punktacji rankingowej. Dodatkowo po premierze Legacy of the Void wszystkie wprowadzone przez nas zmiany w rozgrywkach rankingowych będą miały również zastosowanie w turniejach.

04_Thumb_295w.jpg05_LightboxThumb.jpg


Uczestnictwo w turniejach

Gdy już ukaże się Legacy of the Void, będziecie mogli dołączyć do zabawy w turniejach poprzez menu „Tryb wieloosobowy” w grze. Gdy już tam wejdziecie, wystarczy wybrać rasę i zapisać się do turnieju.

W oczekiwaniu na start turnieju będziecie mogli zagrać w misje kampanii, rozegrać mecz lub pobawić się w Salonie Gier! Bez względu na to, czy będziecie w grze, czy na Battle.necie, otrzymacie powiadomienie, kiedy zbliżać się będzie moment rozpoczęcia turnieju.

06-01_Thumb_295w.jpg06-02_Thumb_295w.jpg

Mamy nadzieję, że spodobała wam się szczegółowa zapowiedź turniejów! Uważnie przypatrujemy się trwającym dyskusjom o grze i prośbom społeczności, i będziemy dalej dyskutować nad wprowadzaniem kolejnych usprawnień. Oczywiście czeka nas jeszcze trochę pracy nad grą, a w przyszłości planujemy dodać kolejne funkcje. 

Dziękujemy za uwagę! Powodzenia i dobrej zabawy na turniejach! GL HF!

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.