StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

StarCraft® II World Championship Series 2016

StarCraft® II World Championship Series 2016
To był wspaniały rok dla e-sportowej sceny StarCrafta II. Fani e-sportu i StarCrafta II byli świadkami niesamowitych momentów, takich jak emocjonujące finały drugiego sezonu rozgrywek Global StarCraft II League (GSL), spektakularne akcje w finałach 3 sezonu World Championship Series i zacięte wielkie światowe finały WCS. Teraz, po premierze Legacy of the Void, gdy na horyzoncie czeka na nas kolejny, nowy rok rozgrywek e-sportowych w StarCrafta, nie możemy się doczekać aż powrócimy do tych emocji dzięki zmianom przygotowanym na rok 2016.

Planując zmiany na nadchodzący rok skupiliśmy się na rozwijaniu tych elementów, które odniosły sukces w ubiegłym roku.

Jeden z najbardziej emocjonujących momentów WCS Premier League w tym roku miał miejsce podczas finałów rozgrywanych w Krakowie, gdzie pełna energii widownia kibicowała jednemu ze swoich reprezentantów. Był to świetny przykład więzi, jaka łączy lokalnych graczy i społeczność, a także emocji, jakie ona rodzi. W roku 2016 chcemy widzieć więcej takich momentów, dlatego będziemy kłaść większy nacisk na emocjonujące wydarzenia weekendowe. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z dwiema czołowymi organizacjami e-sportowymi, ESL i DreamHack. Dzięki ich ogromnemu doświadczeniu w organizacji światowej klasy zawodów przyszły rok zapowiada się doprawdy ekscytująco.

Przyglądając się rozgrywkom w Korei w roku 2015, byliśmy zdumieni poziomem umiejętności i rozgrywek w Global StarCraft II League (GSL) i StarCraft II StarLeague (SSL). Zwycięzcy tych turniejów zasłużyli na wyróżnienie i należą do ścisłej, światowej czołówki. W roku 2016 chcielibyśmy oficjalnie wyróżnić te ligi jako reprezentujące najwyższy poziom rozgrywek w StarCrafta II na całym świecie. Z pomocą naszych partnerów z AfreecaTV i SPOTV wprowadziliśmy zmiany, które odzwierciedlą dominację GSL i SSL – przykładowo, zamierzamy promować obie ligi wyłaniając ich wspólnego mistrza. Każdy gracz, którzy chce mierzyć się z najlepszymi, może wziąć udział w tych turniejach.

Wraz z pojawieniem się nowego dodatku uznaliśmy, że to idealny moment na wprowadzenie znaczących zmian w systemie WCS. We współpracy z naszymi partnerami i najważniejszymi postaciami ze świata e-sportu opracowaliśmy zmiany, które powinny uczynić rozgrywki WCS jeszcze atrakcyjniejszymi i przyczynić się do dalszego rozwoju prężnego środowiska e-sportu gry StarCraft II na całym świecie w roku 2016 i kolejnych.

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów na temat formatu WCS na rok 2016, zapoznajcie się z kluczowymi zmianami w nowym systemie WCS.


Podsumowanie zmian WCS na rok 2016

Wyższa pula nagród
W porównaniu z rokiem 2015 pula nagród sponsorowanych przez Blizzarda w 2016 wzrośnie z 1,6 miliona USD do ponad 2 milionów, a suma nagród światowych finałów WCS wyniesie aż 500 000 USD.

Dwa rankingi turniejowe
System punktowy WCS zostanie podzielony na dwa rankingi. Ranking WCS Korea, prezentujący najwyższy poziom rozgrywek, obejmie graczy biorących udział w rozgrywkach GSL i SSL w Korei, które będą otwarte dla wszystkich gotowych podjąć się wyzwania.

Ranking cyklicznych zawodów WCS Circuit Standings, czyli rozwinięcie zeszłorocznej WCS Premier League, będzie areną prób dla gwiazd w innych regionach i obejmie turnieje rozgrywane na całym świecie. Turnieje te będą otwarte tylko dla mieszkańców poszczególnych regionów, aby pomóc w promowaniu, rozwijaniu i kibicowaniu czołowym talentom spoza Korei.

Pod koniec roku ósemka graczy z każdego rankingu weźmie udział w światowych Playoffach WCS (WCS Global Playoffs). Liczymy, że podział ten pozwoli na uczestnictwo graczy z całego świata, którzy będą reprezentować różne regiony. W światowych finałach WCS weźmie udział absolutna czołówka graczy z całego świata, bez względu na region, ponieważ z fazy Playoffs wyjść będzie mogło tylko ośmiu zawodników.

Dodatkowe wsparcie dla turniejów
Chociaż rozgrywki WCS Premier League zapewniły stałą dawkę akcji przez cały rok, to transmisje ze studia nie mogły się równać energii i emocjom podczas turniejów na żywo. Dlatego zamiast na retransmisjach, nowy system skupi się na bezpośrednim promowaniu i wspieraniu trwających imprez na żywo i tworzeniu bardziej przyjaznego kalendarza imprez.

Przez cały rok zapewnimy wsparcie dla większej liczby turniejów. Pula nagród zawodów WCS Circuit Championship, Regional Challengers i wybranych rozgrywek WCS Circuit 5000 zostanie powiększona bezpośrednio przez Blizzarda. Gracze, którzy zakwalifikują się do wyznaczonych kwalifikacji WCS Circuit otrzymają również zwrot kosztów podróży, co ułatwi im wzięcie udziału w tych zawodach.

Znacznie wzrosną również nagrody w GSL, SSL i światowych imprezach WCS.

Bezpośredni awans na światowe finały WCS
Chociaż ranking punktowy WCS pozwolił nam na przeżycie kilku emocjonujących momentów przed światowymi finałami WCS, to zależy nam na tym, aby emocje te towarzyszyły nam przez cały rok. Dlatego od teraz gracze mogą awansować bezpośrednio do fazy Playoffs światowych finałów WCS wygrywając najbardziej prestiżowe zawody w roku.

Zwycięzcy tych zawodów będą mieli do zdobycia siedem miejsc. Obejmuje to cztery miejsca za światowe rozgrywki WCS (dla zwycięzców pierwszego i drugiego sezonu GSL oraz SSL) i trzy miejsca za rozgrywki WCS Circuit (dla zwycięzców mistrzostw zimowych, wiosennych, letnich i jesiennych). Pozostałe cztery miejsca w światowym systemie WCS Global i pięć miejsc w cyklicznych rozgrywkach WCS Circuit zostanie przyznanych zdobywcom największej ilości punktów w każdym rankingu.

Wspólne finały GSL i SSL
Poza wprowadzeniem równiejszego rozłożenia nagród między rozgrywkami GSL i SSL, zamierzamy dodatkowo zmotywować graczy do starań o bycie najlepszymi z najlepszych. W każdym sezonie gracze, którzy zwyciężą w turniejach GSL i SSL, zmierzą się ze sobą, aby wyłonić najlepszego zawodnika światowych rozgrywek WCS Global.

Więcej szans dla graczy lokalnych
Poza rozgrywkami WCS Blizzard zamierza sponsorować puchary regionalne (Regional Cups), aby zwiększyć szanse zawodników regionalnych.


Format rozgrywek WCS 2016


Ranking WCS Korea

Światowy ranking WCS (WCS Global Standings) to najbardziej zacięte rozgrywki turniejowe, w których rywalizuje ścisła czołówka zawodników StarCrafta II. Rozgrywki te otwarte są dla wszystkich graczy z całego świata. Zdecydowana większość turniejów i rozgrywek ligowych w tym systemie odbywa się w Korei, gdzie mieszka i trenuje najwięcej profesjonalnych drużyn i graczy StarCrafta II.

Aby pozwolić jak największej liczbie widzów na śledzenie tych emocjonujących turniejów i zwolnić miejsce w terminarzu na wspólne finały, każda z lig rozegra w przyszłym roku dwa sezony. Znacznie zwiększyliśmy pulę nagród w tych ligach. Współpracujemy również z naszymi partnerami nad tym, aby dodatkowo retransmitować rozgrywki GSL i SSL w porze największej oglądalności.

Aby zdobyć punkty w światowym rankingu WCS, gracze muszą wziąć udział w jednej lub dwóch oficjalnych ligach światowych: GSL i SSL. Punkty w rankingu WCS Korea można również zdobyć za udział w oficjalnych zawodach WCS. Organizatorzy turniejów mogą ubiegać się o oficjalny status światowych rozgrywek WCS jedynie wtedy, jeśli spełnią określone wymagania, a ich wniosek zostanie zaakceptowany przez Blizzarda.

Format każdej z lig

 • GSL – AfreecaTV
  • Sezon 1: Code S (1/16)
   • 30 graczy z Code A (1/30)
   • 2 graczy z rozgrywek przedsezonowych GSL
  • Sezon 2: Code S (1/16)
   • 24 graczy z Code A (1/24)
   • 8 graczy z poprzednich rozgrywek Code S
  • 230 000 000 ₩ na sezon
  • 27 200 punktów na sezon
 • SSL – SPOTV
  • Kwalifikacje -> StarLeague (1/8): Czołowych 4 graczy z 1/8 zostanie rozstawionych w sezonie 2
  • 134 000 000 ₩ na sezon
  • 20 800 punktów na sezon

Zdobywcy największej ilości punktów w rankingu WCS Korea i mistrzowie GSL oraz SSL otrzymają bezpośrednie zaproszenia do fazy Playoff światowych finałów WCS. Łącznie dostępnych jest 8 miejsc:

 • Mistrz 1 sezonu GSL (1)
 • Mistrz 2 sezonu GSL (1)
 • Mistrz 1 sezonu SSL (1)
 • Mistrz 2 sezonu SSL (1)
 • Ranking WCS Korea (4)

Na zakończenie każdego sezonu GSL i SSL rozegrany zostanie niesamowity mecz finałowy między graczami GSL i SSL, w którym weźmie udział czołowa dwójka z każdej z tych lig.

Wspólne finały GSL i SSL

 • Czołowa dwójka graczy GSL przeciwko czołowej dwójce graczy SSL
 • Mecze 1 na 1 i mecze w Trybie Archonta
 • Pula nagród: Ponad 30 000 000 ₩
 • 1 000 punktów dla zwycięzcy

Ranking cykliczny WCS

System cykliczny WCS Circuit to rozwinięcie zeszłorocznej WCS Premier League, a jego celem jest podwyższenie poziomu rozgrywek w StarCrafta II we wszystkich regionach. Ranking cykliczny WCS obejmuje zawodowych graczy, którzy żyją i rywalizują we wszystkich regionach, gdzie rozwija się StarCraft II i jego e-sportowa scena. Do regionów tych zaliczają się Ameryka Północna (NA), Europa (EU), Ameryka Łacińska (LATAM), Chiny (CN), Tajwan/Hongkong/Makao (TW) oraz Oceania/Azja Południowo-Wschodnia (ANZ/SEA). Aby móc wziąć udział w zawodach WCS Circuit, gracze muszą być obywatelami lub mieszkańcami jednego z tych regionów. Nasze zasady na rok 2016 odnośnie miejsca zamieszkania na rok 2016 możecie znaleźć w artykule dotyczącym wymagań [LINK] (w jęz. angielskim).

Jednym z naszych celów w przypadku rankingu cyklicznego WCS jest stworzenie większej ilości szans dla lokalnych mistrzów na zaprezentowanie się w wielkim stylu na większej arenie, przed prawdziwymi tłumami. Najlepsi z tych graczy przejdą do fazy Playoffs WCS, aby sprawdzić się przeciwko najlepszym zawodnikom na świecie. Współpracujemy z naszymi partnerami nad możliwością zwracania kosztów podróży tym graczom i systemem nagród, który będzie promował, wspierał i pomagał rozwijać talenty na całym świecie umożliwiając graczom udział w zawodach międzynarodowych i lokalnych.

Aby zdobyć punkty w rankingu cyklicznym WCS, gracze muszą podróżować i rywalizować w turniejach będących częścią rozgrywek WCS Circuit. Zaliczają się do nich imprezy mistrzowskie WCS Circuit Championship i sankcjonowane imprezy WCS Circuit. Zewnętrzni organizatorzy turniejów mogą ubiegać się o oficjalny status imprezy z cyklu WCS Circuit dla swoich zawodów, jeśli spełnią określone wymagania i zostaną zatwierdzeni przez firmę Blizzard. Wszystkie mistrzostwa cyklu WCS Circuit Championship i maksymalnie osiem imprez WCS Circuit otrzyma bezpośrednie wsparcie od Blizzarda w postaci puli nagród i zwrotu kosztów podróży dla graczy. Punkty w rankingu WCS Circuit można również zdobyć za udział w oficjalnych, światowych zawodach WCS.

Format rozgrywek WCS Circuit Championship

 • Pula nagród 150 000 USD
 • 32 graczy
 • System do jednego przegranego meczu
 • 1. miejsce zapewnia awans do fazy Playoff światowych finałów WCS
 • Ponad 10 000 punktów

Zdobywcy największej ilości punktów w cyklicznym rakningu WCS Circuit i mistrzowie rozgrywek WCS Championship otrzymają bezpośrednie zaproszenia do fazy Playoff światowych finałów WCS. Łącznie dostępnych jest 8 miejsc:

 • Zwycięzca Zimowych Mistrzostw WCS (1 miejsce)
 • Zwycięzca Wiosennych Mistrzostw WCS (1 miejsce)
 • Zwycięzca Letnich Mistrzostw WCS (1 miejsce)
 • Ranking cykliczny WCS Circuit (5 miejsc)

Przed mistrzostwami WCS Circuit rozegranych zostanie 6 regionalnych zawodów WCS Regional Challenger – po jednym dla każdego regionu. Zwycięstwo w tych zawodach zapewni bezpośredni awans do mistrzostw WCS Circuit.

Rozgrywki WCS Regional Challenger (NA, EU, LATAM, CN, TW, ANZ/SEA)

 • Pula nagród 10 000 USD
 • Ponad 16 graczy
 • Format zależny od regionu
 • Zwycięzcy awansują do mistrzostw WCS Circuit Championship
 • 500 punktów

Rozgrywki cykliczne WCS Circuit

Do imprez WCS Circuit zaliczać się będą turnieje różnych rozmiarów, od tradycyjnych z pulą nagród wynoszącą 25 000 USD, po mistrzostwa, w których łącznie do zdobycia będzie 150 000 USD. Gracze będą podróżować po całym świecie, aby rozwijać swoje umiejętności i strategie. Zawody te podzielone są na dwie kategorie: z punktacją 5 000 punktów oraz 2 500 punktów. Poziom zawodów jest bezpośrednio powiązany z pulą nagród i wymaganiami regionalnymi.

Każda impreza WCS Circuit będzie międzynarodowa, ale ma też za zadanie podkreślić oddanie lokalnej bazy graczy w StarCrafta II. Organizatorzy będą mogli wedle uznania rozdzielać miejsca dla zawodników regionalnych (nie mających wsparcia w postaci zwrotu kosztów podróży i zakwaterowania). Więcej informacji na temat zasad obejmujących imprezy WCS Circuit znajdziecie w naszym artykule poświęconym wymaganiom (w jęz. angielskim).

Rozgrywki cykliczne WCS Circuit – 5000

 • Pula nagród 50 000 USD
 • Ponad 16 graczy
 • Minimum 8 graczy z kwalifikacji Circuit Passport z sześciu regionów
  • AMERYKA PÓŁNOCNA – NA (2), EUROPA – EU (2), AMERYKA ŁACIŃSKA – LATAM (1), CHINY – CN (1), TAJWAN – TW (1), OCEANIA/AZJA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA – ANZ/SEA (1)
  • Muszą być obywatelami danych regionów
 • 5 000 punktów

Rozgrywki cykliczne WCS Circuit – 2500

 • Pula nagród 25 000 USD
 • Ponad 8 graczy
 • Otwarte dla wszystkich sześciu regionów: Ameryka Północna, Europa, Ameryka Łacińska, Chiny, Tajwan/Hongkong/Makao, Oceania/Azja Południowo-Wschodnia
 • 2 500 punktów

Rozgrywki Blizzard 5000 Boost

Każde zawody WCS Circuit 2500 mogą zostać włączone do rozgrywek Blizzard na poziomie 5 000 punktów i otrzymać od Blizzarda dodatkowe 25 000 USD do puli nagród, co zwiększy łączną pulę do 50 000 USD. Blizzard będzie również sponsorował 8 graczy w dostępnych tylko dla obywateli danych regionów kwalifikacjach Circuit Passport, aby podnieść poziom rozgrywek. W trakcie rozgrywek WCS w roku 2016 status Blizzard Boost otrzyma maksymalnie osiem zawodów.


Światowe imprezy WCS

Światowe zawody WCS to jedyna okazja przed fazą Playoffs światowych rozgrywek WCS, aby gracze z WCS Korea i rankingu WCS Circuit mogli zmierzyć się ze sobą i zawalczyć o punkty. Celem jest zapewnienie najwyższego poziomu wszystkich rozgrywek i obecności zawodników z obu rankingów. Więcej informacji na temat światowych imprez WCS znajdziecie w artykule dotyczącym wymagań (w jęz. angielskim).

Światowe imprezy WCS – 7500

 • Pula nagród 50 000 USD
 • Ponad 16 graczy
 • 7 500 punktów
 • Gracze mogą zdobywać punkty w rankingu WCS Korea lub WCS Circuit w zależności od przynależności do danego rankingu.

Faza Playoff światowych rozgrywek WCS

Faza Playoff światowych rozgrywek WCS (w 2015 znana też jako BlizzCon Opening Week) to impreza organizowana przez Blizzard Entertainment, która połączy cykliczne rozgrywki WCS Circuit i światowe rozgrywki WCS Global.

 • Gracze
  • Ośmiu graczy z rozgrywek WCS Korea
   • Mistrz 1 sezonu GSL (1)
   • Mistrz 2 sezonu GSL (1)
   • Mistrz 1 sezonu SSL (1)
   • Mistrz 2 sezonu SSL (1)
   • Ranking WCS Korea (4)
  • Ośmiu graczy z rozgrywek WCS Circuit
   • Zwycięzca Zimowych Mistrzostw WCS (1)
   • Zwycięzca Wiosennych Mistrzostw WCS (1)
   • Zwycięzca Letnich Mistrzostw WCS (1)
   • Rozgrywki WCS Circuit (5)
 • Format
  • Rozstawienie graczy w grupach (cztery grupy)
   • Ranking WCS Korea (2)
   • Rozgrywki WCS Circuit (2)
  • System podwójnej eliminacji do dwóch wygranych
 • Pula nagród
  • Miejsca od 9. do 16. – 10 000 USD
  • Miejsca o 1. do 8. – awans do światowych finałów WCS (szczegóły na temat nagród poniżej)

Światowe finały WCS

Po całym roku rozgrywek i intensywnej walce w fazie Playoff finałów światowych WCS, gracze zmierzą się po raz ostatni w światowych finałach WCS, które wyłonią mistrza świata. W tym roku podwoimy pulę nagród, aby podkreślić wybitne osiągnięcia naszych niesamowitych graczy, którzy dotrą na sam szczyt. Światowe finały WCS reprezentują najwyższy poziom rozgrywek w StarCrafta II i może być tylko jeden mistrz, którego imię znajdzie się po wsze czasy na trofeum Gosu!

 • Gracze
  • Czołowa ósemka z fazy Playoff światowych finałów WCS
 • Format
  • System pucharowy do trzech wygranych
  • Finały do czterech wygranych
 • Pula nagród
  • Łącznie 500 000 USD (wliczając fazę WCS Playoffs)
  • 1. miejsce – 200 000 USD
  • 2. miejsce – 100 000 USD
  • Miejsca od 3. do 4. – 30 000 USD
  • Miejsca od 5. do 8. – 15 000 USD

Punktacja i pula nagród WCS 2016

Ranking WCS Korea

GSL i SSL to najbardziej prestiżowe turnieje w StarCrafta II na świecie i w rozgrywkach WCS w roku 2016 zwiększymy pulę nagród i punktację! Wysokość nagród w ligach koreańskich wzrośnie znacząco, a dodatkowo zorganizujemy wyjątkowe wspólne finały z osobną pulą nagród.

         Rozgrywki WCS Circuit

Ogólna wysokość puli nagród w rozgrywkach WCS Circuit wzrośnie w 2016, ale podział pieniędzy oraz punktów nastąpi między o wiele większą liczbą turniejów. Połączenie pucharów i zawodów regionalnych oraz imprez i mistrzostw cyklicznych zapewni większą liczbę okazji do zdobycia punktów i nagród.


Przygotowania do niesamowitego roku e-sportowych rozgrywek w StarCrafta II

Nie możemy się doczekać tego, co przyniesie rok 2016. Czekamy z niecierpliwością na kolejne wspaniałe wydarzenia i emocje, które będziemy mogli z wami dzielić. Jeśli chcecie być na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami, które dotyczą WCS, zaglądajcie regularnie na stronę WCS oraz na nasze konto na Twitterze i Facebooku, gdzie znajdziecie więcej informacji.

Jeśli interesuje was współpraca z nami nad którymś z naszych przedsięwzięć w roku 2016, prosimy o kontakt pod adresem esportsteam@blizzard.com. Więcej informacji na temat naszych planów na rok 2016 znajdziecie w naszym artykule poświęconym wymaganiom (w jęz. angielskim).

Do zobaczenia w 2016!

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.