StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Podsumowanie BlizzConu: DeepMind i systemy uczące się

Podsumowanie BlizzConu: DeepMind i systemy uczące się
Gracze StarCrafta II stanęli przed wyjątkową okazją, aby wnieść swój wkład w niezwykle innowacyjne i ważne badania technologiczne. Dzisiaj na BlizzConie badacze i inżynierowie z DeepMind (odnośnik w j angielskim) oraz Blizzarda przybliżyli informacje na temat ich współpracy nad rozwojem sztucznej inteligencji z wykorzystaniem StarCrafta II. DeepMind regularnie publikuje wyniki najnowocześniejszych badań poświęconych sposobom, na jakie komputery mogą samodzielnie znajdować rozwiązania złożonych problemów. Uniwersum StarCrafta II stanowi doskonałe miejsce do takich badań. Być może pozwolą one też odblokować nowe funkcje StarCrafta II.

Wczesne eksperymenty nad SI prowadzono przy pomocy gier takich jak szachy, gdzie czysta siła obliczeniowa i z góry zaprogramowane zasady gry dawały komputerom miażdżącą przewagę w starciu z ludźmi. Dopiero całkiem niedawno badacze z DeepMind postanowili postawić przed sztuczną inteligencją znacznie większe wyzwanie w starochińskiej grze planszowej go. Program „AlphaGo” został zaprogramowany do nauki gry poprzez obserwowanie i naśladowanie ruchów ludzi. AlphaGo opanował zasady i strategie, które pozwoliły mu pokonać Lee Sedola, mistrza świata w go. Badacze z DeepMind wykorzystują również gry 2D i proste gry 3D do symulacji problemów z rzeczywistości. Rozwiązania te mogą posłużyć do opracowania innowacji w takich obszarach życia jak energetyka, służba zdrowia i nauka.

StarCraft II jest idealną platformą, na której można zrobić kolejny krok w badaniach nad SI. Złożone zasady gry stanowią idealny pomost między przewidywalnością systemów komputerowych a chaosem świata rzeczywistego. Grę zaczyna się od nauki gromadzenia surowców, stawiania podstawowych budowli oraz eksplorowania mapy i odnajdowania przeciwnika. Następnie stajemy przed wyzwaniami: czy postawić więcej budowli obronnych czy stworzyć więcej jednostek? Czy od razu zaatakować wroga, czy najpierw skupić się na rozwoju technologicznym?

Wy również musieliście nauczyć się tych taktyk, ale dla komputera nauka rozwiązywania nawet najprostszych tego typu problemów stanowi przełomowe wyzwanie technologiczne. DeepMind pracuje obecnie intensywnie nad umożliwiającymi to rozwiązaniami w laboratorium StarCrafta II. Wspólnie udostępnimy tę platformę wszystkim członkom społeczności StarCrafta II i pozwolimy wam odegrać rolę w przełomowych badaniach nad nowoczesną SI.

Więcej informacji na temat planów DeepMind dotyczących StarCrafta II znajdziecie na ich stronie.

Zasady uczestnictwa

We współpracy z DeepMind budujemy platformę, która pozwoli SI na interakcję ze StarCraftem II. Bez względu na to, czy jesteście zawodowymi badaczami, czy hobbystami, platforma będzie otwarta dla każdego chętnego. Obeznani w technikaliach mogą rzucić okiem na „API StarCrafta II”, które planujemy udostępnić w pierwszym kwartale 2017 (wpis w j. angielskim):

API StarCrafta II

Wszyscy fani StarCrafta II, którzy chcą przyłożyć rękę do badań, mogą w tym celu po prostu grać! Nie wiemy jeszcze, co oznaczać będą te badania dla naszej gry oraz gier w ogóle. Mogą poskutkować stworzeniem nowych funkcji, w tym kontrolowanymi przez SI komentatorami lub trenerami, którzy będą pomagać graczom. Współpraca z DeepMind to otwarcie nowego, ekscytującego rozdziału dla StarCrafta II i badań naukowych. Zapraszamy was do dzielenia się swoimi opiniami i pomysłami. Wypatrujcie też kolejnych wieści na naszej stronie i forach.

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.