StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Kącik dewelopera: balans w meczach 1vs1

Kącik dewelopera: balans w meczach 1vs1

Od premiery Wings of Liberty, zespół odpowiedzialny za balans StarCrafta II pilnie przyglądał się rozgrywce, grał i oceniał, jak wyrównana jest walka między poszczególnymi rasami. Na co dzień analizujemy dane i statystyki graczy na Battle.net ze wszystkich regionów, jednak żeby było przystępniej, w tym blogu przedstawiamy informacje zebrane wyłącznie z regionu północnoamerykańskiego.

Protosi są wybierani w 38.5% przypadków.
Terraniesą wybierani w 38.0% przypadków.
Zergi są wybierane w 23.5% przypadków.

To ogólne dane procentowe, ale statystyka ta jest niemalże taka sama we wszystkich ligach. Pokazuje to jasno, że zergi używane są rzadziej, niż pozostałe dwie rasy. Lubimy mieć te dane pod ręką, kiedy patrzymy na np. Top 200. Daje nam to pewność, że zestawienia te odzwierciedlają rzeczywistą liczbę reprezentantów poszczególnych ras. Nie chcemy sytuacji, w której znaczna część zergów siedzi gdzieś na dole i nie może awansować wyżej w rankingu.

Rzućmy okiem na dane procentowe dotyczące wygranych różnych ras w poszczególnych parach. To kolejna statystyka, którą obserwujemy, aby ocenić jak prezentują się określone matchupy na przestrzeni wielu gier. Następujące dane liczbowe uwzględniają indywidualne rankingi graczy, co pomaga uniknąć efektu powodującego zbliżenie stosunku zwycięstw do porażek do okolic 50/50, wywołanego przez system automatycznego dopasowywania graczy, który może w ten sposób przekłamywać ogólne statystyki.

% zwycięstw w Diamencie (wartości oparte na umiejętnościach graczy)

49.6% zwycięstw protosów grających przeciwko terranom.
52.8% zwycięstw protosów grających przeciwko zergom.
49.6% zwycięstw terran grających przeciwko zergom.

% zwycięstw w Platynie (wartości oparte na umiejętnościach graczy)
56.3% zwycięstw protosów grających przeciwko terranom.
47.3% zwycięstw protosów grających przeciwko zergom.
44.5% zwycięstw terran grających przeciwko zergom.

% zwycięstw w Złocie (wartości oparte na umiejętnościach graczy)
61.0% zwycięstw protosów grających przeciwko terranom.
61.1% zwycięstw protosów grających przeciwko zergom.
49.5% zwycięstw terran grających przeciwko zergom.

% zwycięstw w Srebrze (wartości oparte na umiejętnościach graczy)
63.6% zwycięstw protosów grających przeciwko terranom.
50.7% zwycięstw protosów grających przeciwko zergom.
51.6% zwycięstw terran grających przeciwko zergom.

% zwycięstw w Brązie (wartości oparte na umiejętnościach graczy)
59.0% zwycięstw protosów grających przeciwko terranom.
55.1% zwycięstw protosów grających przeciwko zergom.
45.4% zwycięstw terran grających przeciwko zergom.

Jak widzicie, w wielu ligach występują pewne problemy z matchupem protosi vs terranie. Dość dokładnie pokrywa się to z tym, z czego zdawaliśmy sobie sprawę już wcześniej, dzięki naszym doświadczeniom i sugestiom ze strony społeczności. Pracujemy nad możliwymi rozwiązaniami. Chociaż nie odzwierciedlają tego liczby dane liczbowe, jesteśmy świadomi, iż we wszystkich ligach konieczne są zmiany dla zergów. Sugerują to opinie społeczności i nasze własne doświadczenia. Wprowadzimy poprawki, żeby uczynić matchupy zergów ciekawszymi i przyjemniejszymi.

Zmiany w balansie, które pojawią się w kolejnym patchu skupiają się głównie na poprawieniu zergów.

Oto kilka zmian, które mamy obecnie w planach:

·    Zwiększamy zasięg karakanów. Poprawi to efektywność karakanów w dużych grupach i da zergom więcej możliwości w środkowej i późnej fazie gry.
·    Przyrost grzybni będzie zapobiegać mignięciu, co pozwoli zergom na zatrzymanie tropicieli, używającym mignięcia za mignięciem, czyniącym je trudnymi do zatrzymania w dużych grupach.
·    Koszary będą wymagać magazynu, co wpłynie na wiele wczesnych ataków kosiarzami.
·    Ulepszenie do szybkości kosiarzy będzie wymagać fabryki, co ma z założenia osłabić wiele wczesnych ataków kosiarzami, które dominują obecnie w zbyt wielu grach, w szczególności drużynowych.
·    Zwiększymy także punkty życia kilku budynków zergów, co poprawi nieco wytrzymałość baz zergów bardzo podatnych na zniszczenie przez szybkie ataki. Nie spodziewamy się, że zmiany te będą miały bardzo duży wpływ na rozgrywkę, ale obecne wartości wydają się po prostu za niskie.

Chcemy, aby nasi zapaleni i utalentowani gracze w StarCraft II zdawali sobie sprawę z tego, że tutaj jesteśmy, słuchamy i naszym zamiarem jest dalsze podejmowanie ostrożnych i skalkulowanych decyzji w sprawie balansu. Jak zawsze, będziemy je opierać na opiniach i sugestiach społeczności oraz fansite’ów, naszych danych, oglądaniu profesjonalnych graczy i turniejów, a także naszych własnych doświadczeń z gier rozgrywanych z wami na Battle.net.

Ładowanie komentarzy…

Podczas ładowania komentarzy wystąpił błąd.