StarCraft® II

Nie znasz StarCrafta II? Wypróbuj za darmo
Ta strona nie jest jeszcze dostępna w nowej witrynie StarCraft II, ale można ją przeglądać w wersji klasycznej.

Rasa protosówKliknij, żeby obejrzeć

Z powodu swej wysoce zaawansowanej technologii oraz potężnych zdolności psionicznych protosi niegdyś uznawali siebie za najsilniejszy gatunek w galaktyce. Wojna z zergami pokazała jednak, że jest inaczej: nawet najlepszy wojownik nie jest w stanie pokonać wroga o takiej przewadze liczebnej. Była to bolesna lekcja dla protosów, gdyż ich społeczeństwo oparte jest na tradycyjnej filozofii, której trzymali się niezmiennie przez ponad tysiąc lat. Jednak inwazja zergów na ojczystą planetę protosów, Aiur, doprowadziła tę rasę na rozdroża i teraz muszą oni otworzyć się na zmiany, jeśli chcą przetrwać i zwyciężyć.

W coraz bardziej desperackiej walce z zergami wykorzystywane są więc zupełnie nowe taktyki i technologie, a starożytna i przerażająca broń, której protosi dawno temu się wyrzekli jest uruchamiana raz jeszcze. Protosi nigdy nie byli płodną rasą i zawsze wspierali swe szeregi różnorodnymi maszynami bojowymi. W walce protoscy wojownicy pozostają niezrównani, a dodatkowo wspierają się przy użyciu połączenia technologii i budzących grozę mocy psionicznych. Mimo to, muszą polegać na mobilności i zaskoczeniu, by maksymalnie zwiększać swą przewagę i nie dawać się wciągać w wyniszczającą walkę. Jednym z ich największych atutów jest flota, która szczyci się różnorodnymi okrętami na tyle potężnymi, by rozbić wroga na atomy.

Charakterystyczne cechy rasy protosów
Ciężkozbrojne uderzenie

Protosi wystawiają najsilniejsze i najbardziej wytrzymałe jednostki w StarCraft II. Ta potęga ma jednak swą cenę – ich jednostki są zazwyczaj dość kosztowne.

Przywoływanie

Technologia teleportacyjna stanowi nieodzowną część protoskiej taktyki. Matryca psioniczna, którą rozciągają pylony i pryzmaty nadprzestrzenne, umożliwia błyskawiczne przywołanie jednostek protosów na dowolny fragment pola bitwy.

Tarcze energetyczne

Protoskie jednostki i budynki są wyposażone w ochronne tarcze energetyczne. Tarcze te nie tylko pozwalają absorbować obrażenia w ograniczonym zakresie zanim się wyczerpią, lecz także regenerują się po paru sekundach.

Psionika

Protosi to potężni psionicy zdolni naginać do swej woli energię wszechświata. Najsilniejszymi z nich są templariusze, którzy potrafią przyzywać dewastujące burze psioniczne, zakłócać systemy energetyczne wroga, a nawet spajać swe dusze tworząc archontów, których powstrzymanie jest niemalże niemożliwe.