Diablo III w 4K na PC

Dyskusja ogólna
Dla tych, którzy zastanawiają się jak będzie działać Diablo 3 w 4K opiszę krótko moje doświadczenia.
Przesiadłem się właśnie na 42" monitor 4K. Podłączony do komputera o bardzo przeciętnej konfiguracji.
Athlon II X4 651 3GHz
8 Gb RAM
Radeon HD6800 1Gb

Do tej pory grałem w Diablo na standardowych wysokich ustawieniach HD 1920x1980x60Hz. Kupując monitor 4K byłem przygotowany na konieczność upgrade'u grafiki. Ale najpierw postanowiłem przeprowadzić test.
Karta, jaką posiadam, choć stara posiada Display Port, więc podłączenie nowego monitora nie nastręczało trudności.
Po uruchomieniu diablo w opcjach grafiki pokazały się wyższe niż HD rozdzielczości. Przestawiłem na najwyższą dostępną 3840x2160x30Hz nie zmieniając żadnych ustawień jakości grafiki. Spodziewałem się pokazu slajdów, ale tu zaskoczenie.
Gra okazała się absolutnie grywalna choć spadek fps zauważalny. Rozdzielczość ta w żaden sposób nie wpływa na wielkość widocznego obszaru, na pierwszy rzut oka nie wygląda też by przybyło detali. W wyższej (natywnej) rozdzielczości obraz jest ostry, w niższej przypomina trochę taki "telewizyjny".
Dla matematyków dane z wbudowanego licznika fps (łowca demonów pod Wielostrzał, szczelina U13 solo):
1920x1980x60 fps w granicach 47-63 kl/s
3840x2160x30 fps w granicach 19-28 kl/s
Prawdopodobnie skończy się jednak na wymianie grafiki na coś ze średnio wyższej półki, jeśli tylko fps mnie zabije na HC.

Dla tych, którzy rozważają przejście na większy monitor 4K zachęcam. Wrażenia są magiczne, ale moc grafiki powinna być odrobinę większa niż mój wysłużony Radeon, tak by w pełni wykorzystać wielkość ekranu.
Przy wyższych GR 19-28 kl/sek będzie totalnie niegrywalne.
Samą grafikę to sobie możesz wymieniać :)
Nic ci nie da.
Procesor w D3 jest wąskim gardłem, gra lubi mocny jeden rdzeń o wysokim taktowaniu. Starsze AMD niestety pojedynczy wątek mają cienki i nic nie poradzisz.
28.11.2018 08:37Wpis zamieszczony przez: Fiskomp
Nic ci nie da.

W przypadku wzrostu rozdzielczości obciążenie procesora praktycznie nie rośnie, więc wymiana grafiki na lepszą da mu takie same FPSy jakie miał na starej w Full HD.
28.11.2018 08:37Wpis zamieszczony przez: Fiskomp
Nic ci nie da.
Procesor w D3 jest wąskim gardłem, gra lubi mocny jeden rdzeń o wysokim taktowaniu. Starsze AMD niestety pojedynczy wątek mają cienki i nic nie poradzisz.

Wstawiłem GeForce RTX 2070 Gigabyte Gaming.
Wersję niepodkręconą fabrycznie.

Fps jest różny w zależności od mapy i natężenia potworów.
Na gęstych mapach w szczelinach bliskich 90 oscyluje w granicach 50-70 fps.
Na tych mniej zaludnionych widziałem odczyt 120, co jest jakąś abstrakcją bo to powyżej wydolności monitora..

Być może silniejszy procesor (i nowożytna płyta główna) uspokoił by tę oscylację, ale na potrzeby Diablo taka inwestycja nie ma już sensu. Bo w obecnej konfiguracji gra w 4K z maksymalnymi detalami działa bez zarzutu.
Chętnie przetestowałbym sprzęt na czymś bardziej wymagającym, marzy mi się Forza Horizon 4, ale póki co mam Windows 7, więc bez upgrade do W10 nie mogę sprawdzić.

Dołącz do konwersacji

Powrót do forum