Crash kompa przy graniu w HotS

Pomoc Techniczna
Mam taki problem iż gra sugeruje mi ustawienia w miarę najwyższe graficznie w grze. Ustawiłem sobie jednak niższe aby zawsze zrobić sobie zapas w fps, mocy obliczeniowej i żeby sprzęt tak się nie grzał. Mimo to jeszcze około miesiąc temu bardzo często, czasami codziennie, crashowało mi PC podczas grania w hotsa. Na ekranie pojawiały się artefakty graficzne (?) mianowicie cały ekran był zasypany w miarę jedno kolorowymi pixelami, a w słuchawkach słyszałem dziwny dźwięk bardzo nieprzyjemny. Znajomi polecili mi abym zrobił wszystko aby obniżyć temperaturę karty graficznej. Kombinowałem różne rzeczy ale ostatecznie pomogło w programie od karty graficznej podrasowanie wiatraczków i zwiększenie chyba czegoś jeżeli chodzi o częstotliwość w karcie graficznej. Nie pamiętam dokładnie, ponieważ było to miesiąc temu. Problem zażegnałem aż do dziś. Dobrze mi szło, wygrywałem ze znajomymi mecz za meczem i nagle z ostatniego wywaliło mnie przez crash kompa, nie było artefaktów lecz cały czarny ekran, komputer nadal chodził ale był zfreezowany, zcrashowany po prostu, przester w słuchawkach też był. Jestem pewien, że to ten sam błąd co ten jakiś czas temu i nie wiem jak go naprawić. Zauważyłem że po restarcie kompa jego moc bardzo spada i wymaga dużo czasu aby powrócić do swojej stałej szybkości. Gdy go restartuje po tym błędzie i włączam menadzer zadań widzę, że dysk pracuje na 100% i wszystkie programy ładują się bardzo wolno, po dłuższym czasie, kilka minut, komputer znów działa tak jakby crasha nie było. Komputer posiadam od 5-6 lat i dopiero w 2017 roku zaczęły się problemy. Zastanawiam się czy on po prostu umiera czy da się go jakoś podkręcić czy naprawić. Karta graficzna amd radeon r9 200 series. W większości gier mam zalecane ultra ustawienia graficzne albo chociaż wysokie - patrz Hots overwatch LoL. Problem z crashem występuje w overwatchu i hotsie. Możliwe, że wystarczy tylko wymienić pastę termo przewodzącą na karcie graficznej albo zaktualizować jakieś oprogramowanie. Nie mam na ten temat wiedzy i nie chce sam się w to bawić. Proszę o pomoc i chociaż nakierowanie mnie na drogę ku rozwiązaniu problemu. Jeżeli jakaś informacja jest ważna i jej nie podałem to proszę napisać, postaram się wszystko wyjaśnić. Sterowniki do karty graficznej mam najnowsze, wersje windowsa 10 też. Nie jestem pewien co do javy, adobe, i directX.
Witam Rezun!

Dziękuję za wiadomość.

Czy sprawdzałeś już temperatury pracy podzespołów podczas gry? Upewnij się, że nie przekraczają one dopuszczalnych wartości dla danego komponentu.

Jeśli chodzi o kartę graficzną, to obniżenie częstotliwości taktowania zegarów często przynosi poprawę.

Czy po zawieszeniu pojawia się niebieski ekran z kodem błędu? Jeśli tak, to ten kod błędu pozwoli na poznanie przybliżonego źródła problemu.

Wklej w swoim wątku zawartość pliku DxDiag.

Pozdrawiam

------------------------------------------------------------------
@BlizzardCSEU_PL - aktualne informacje o stanie naszych usług i problemach technicznych!

Mowa jest srebrem, milczenie jest złotem, a ankieta jest poniżej:
Oto i ona!
Nie wiem jak się tutaj uploaduje pliki... XD
Mam plik tekstowy z zapisem dxdiag ale nie wiem jak Ci go przesłać.
Czy mógłbyś mi powiedzieć do ilu mniej więcej zmniejszyć tę częstotliwość karty?
Obecnie mam 1050 MHz GPU oraz 1400MHz memory clock. Do ustawienia mam też power control od -20% do 20%, obecnie mam 0%. Szybkość wiatraków ustawiona na 80%. Temperaturę postaram się jeszcze dzisiaj w nocy zmierzyć podczas gry.
Jeżeli masz na myśli kod błędu czytaj bluescreen to nie. Komputer zazwyczaj zamienia się w mozaikę pixeli i ekran jest nimi zasrany aż go zresetuje ręcznie. Wczoraj pierwszy raz zamiast mozaiki był czarny ekran ale monitor, komputer normalnie działał. No i jest charakterystyczny dziwny dźwięk w słuchawkach.
https://pastebin.com/ajR4DWdz
tu masz dxdiag, mam nadzieję, że dobrze to zrobiłem
@Rezun: zacznij od zmniejszenia prędkości rdzenia karty o 50MHz. Pamięć i ustawienia zasilania zostaw bez zmian.

Do prędkości wiatraków wrócimy po poznaniu temperatur, ale z opisu można odnieść wrażenie, że źródłem zawieszeń jest właśnie GPU.
@Madkipar
Wczoraj gralem sobie i nie mialem problemow. W czestotliwosciach nie grzebalem ale wiatraki mialem ustawione na pelnej mocy oraz zmniejszylem moc zasilacza (?) na -20% z mysla ze temperatura bedzie niska. Gdy nie gralem temperatura wachala sie okolo 40 stopni. Gdy gralem temperatura wachała sie od 50 do 59 stopni. 59 to byl szczyt. Czy to dobry wynik? Dzisiaj po przeczytaniu Twojej wiadomosci zagram z zalecanymi przez Ciebie ustawieniami. Troche mi smutno ze nie moge grac w taka gre jak hots na ustawieniach fabrycznych karty graficznej. To zle swiadczy albo o grze albo o mojej karcie ze musze w niej grzebac zeby kompa nie crashowalo.
@Rezun: dziękuję za potwierdzenie.

59 stopni nie jest powodem do zmartwień - obawy może wzbudzać temperatura 80+.

Jeśli problem faktycznie leży w prędkości/chłodzeniu/zasilaniu karty graficznej, to gra będzie jedynie "wyzwalaczem" problemu, a nie jego bezpośrednim źródłem.

Czy możesz wkleić zrzut ekranu swojego panelu sterowania AMD?
@Madkipar:
https://imgur.com/a/PlwjQkU
tu jest zdjecie tego panelu w ktorym zarzadzam karta graficzną.
Jeżeli nie o to chodziło to prosze sprecyzuj lepiej.
Dzisiaj tak jak juz wczesniej napisalem, bede gral na Twoich zaleceniach co do ustawien karty i jeszcze podkręcę grafike w grze do ultra tak jak kiedyś grałem jeszcze podczas hots 1.0 i problemów nie miałem. Teraz jest hots 2.0 i mam te problemy przez co musiałem dla zbicia temperatury wyłączyc okluzje otoczenia i inne bajery, a grafike zmniejszyc na wysoką z ultra.
@Rezun: wymagania sprzętowe gry wzrosły nieznacznie wraz z wprowadzeniem HotS 2.0.

Dla pewności przeglądnij raz jeszcze porady opisane w tym artykule - być może wydajność gry da się jeszcze lekko podnieść.

Pozdrawiam
Wczoraj z Twoimi zaleceniami co do ustawien gpu szczytowa temp bylo 70 stopni. To nie jest najgorszy wynik wiec zastanawiam sie dlaczego kompa tak randomowo crashuje. Czemu ta temp tak skoczyla w jeden wybrany dzien. Chyba ze to nie wina temperatury.

Dołącz do konwersacji

Powrót do forum