Terranie kontra protosi: późna faza gry

Forum ogólne StarCraft II
Po przeczytaniu reakcji na ostatnio opublikowane informacje o balansie, zauważyliśmy mnóstwo próśb graczy o szerszy opis bieżącego stanu balansu późnej fazy meczów terran z protosami. Zanim zaczniemy szczegółowe wyjaśnianie, warto dodać, że poprzednio nie omawialiśmy gier TvP, ponieważ z obserwacji rozgrywek, rezultatów turniejów i danych z rankingu wynikało, że zestawienie to jest dobrze zbalansowane.

Oczywiście, jeśli przed późnym etapem gry obie strony poniosą niewielkie straty (lub nie poniosą ich wcale), protosi mogą mieć przewagę. Jednak wiemy też, że terranie mają do dyspozycji w środkowej fazie meczu dużo opcji pozwalających na grę ofensywną i nękanie przeciwnika. Jeśli na tym etapie terranie wykorzystają swoją przewagę, to protosi mogą w ogóle nie osiągnąć pełnego potencjału pod koniec gry, co może anulować ich wszelką ewentualną przewagę w tej fazie. Wykorzystanie tej przewagi przez terran w środkowej fazie gry jest więc ważne (tak samo, jak dla protosów istotne jest ograniczenie strat w środku gry, żeby mogli wejść do końcowej fazy z jak najmocniejszej pozycji). W ostatecznym rozrachunku, każda partia przebiega inaczej, i w zależności od tego, w jaki sposób obie rasy wejdą do końcowego etapu starcia, każda ze stron ma spore szanse, by wygrać.

StarCraft II z założenia jest grą zbudowaną asymetrycznie. Podobają nam się różnice między rasami, o ile wybór jednej z ras lub taktyk nie zapewnia znaczącej przewagi. Innymi słowy, wiemy, jak wygląda StarCraft II, kiedy walczą ze sobą te same rasy i obaj gracze mają takie same mocne strony na każdym etapie gry. Specjalnie dokładamy wszelkich starań, aby w grach z udziałem różnych ras dostępne były różne strategie, wykorzystujące założenie asymetrii, by były one różnorodne, atrakcyjne i ciekawe, a jednocześnie zachowujące doskonały ogólny balans. Oznacza to, że na różnych etapach gry jedna z ras może uzyskać przewagę nad innymi, choć, co ważne, dzięki dobremu prowadzeniu rozgrywki zawsze można ją skontrować.

Oczywiście, jeśli przed późnym etapem gry obie strony poniosą niewielkie straty (lub nie poniosą ich wcale), protosi mogą mieć przewagę.

Mają sporą przewagę.

04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
Jednak wiemy też, że terranie mają do dyspozycji w środkowej fazie meczu dużo opcji pozwalających na grę ofensywną i nękanie przeciwnika. Jeśli na tym etapie terranie wykorzystają swoją przewagę, to protosi mogą w ogóle nie osiągnąć pełnego potencjału pod koniec gry, co może anulować ich wszelką ewentualną przewagę w tej fazie.

To już jest prawie niemożliwe bo

04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
choć, co ważne, dzięki dobremu prowadzeniu rozgrywki zawsze można ją skontrować.

Co ostatecznie prowadzi do długich meczów, w których protoss ma przewagę.

04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
W ostatecznym rozrachunku, każda partia przebiega inaczej, i w zależności od tego, w jaki sposób obie rasy wejdą do końcowego etapu starcia, każda ze stron ma spore szanse, by wygrać.

Coraz częściej widuje się "all-in" terrana bo nie ma szans wygrać później.

04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
StarCraft II z założenia jest grą zbudowaną asymetrycznie.

W praktyce niestety są różnice wykluczające tą asymetrie.

Bardzo podoba mi się poruszenie tego typu problemów od osób z wyższej półki. Pozdrawiam
Co zabawne, jak wynika z tego posta, Blizzard zachęca Terran do all-inów jednocześnie buffując Protossa w early i mid-game (skrócony czas produkcji Observera daje jednak bardzo dużo).

Mogę zapytać, jaką rasą gra główny projektant Blizza, David Kim? A no tak, przecież sam się przyznał, że gra Protossem...

Trzeba być na prawdę ślepym, żeby widząc chociażby wczorajsze mecze z ro8 w GSL nie zauważyć, że Protossi opanowali dosłownie do perfekcji obronę w early i mid-game, dzięki czemu bez problemu wchodzą do late game bez żadnych strat. Dropy? Po 1 HT i 2-3 zealoty na bazę i jest się nie do ruszenia.

A największe jaja to już było wczoraj SuperNova vs Hero, gdzie ten drugi zagrał 4gate all-ina, zadał minimalny damage, a ostatecznie i tak przemakrował Terrana (który zagrał gasless FE) kampiąc na 2 bazach przez dłuższy czas i nawet harras z 3 stron jednocześnie nic nie dał...
04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
ponieważ z obserwacji rozgrywek, rezultatów turniejów i danych z rankingu wynikało, że zestawienie to jest dobrze zbalansowane.
Wydaje mi się, ze patrzenie tylko na rezultaty (wyniki) jest postępowaniem w którym brakuje jednego-analizy czasu trwania meczów, i powiązania ich z danymi o wygranych i przegranych konkretnej rasy z tej pary.

04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
Podobają nam się różnice między rasami, o ile wybór jednej z ras lub taktyk nie zapewnia znaczącej przewagi
no przeciez w tych slowach
04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
protosi mogą mieć przewagę
(i w późniejszych) jest wyraźnie zaznaczone, ze obranie przez protosa taktyki defensywnej daje mu ("może mu dać")znaczącą przewagę!

04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
by były one różnorodne, atrakcyjne i ciekawe, a jednocześnie zachowujące doskonały ogólny balans
I dlatego PvP jest takie atrakcyjne i ciekawe, a balans w tym polega na założeniu "kto ma więcej kolosów ten wygrywa". I to jest przyczyna takiego skonstruowania protosa, że w TvP zależy mu na braku aktywności na polu bitwy.

04.05.2012 10:56Wpis zamieszczony przez: Katriedna
Jednak wiemy też, że terranie mają do dyspozycji w środkowej fazie meczu dużo opcji pozwalających na grę ofensywną i nękanie przeciwnika.
Tu do głowy przychodzą mi tylko dropy. Inne opcje na nękanie przeciwnika to użycie banshee-która się nie wlicza do rozgrywki o której tu jest mowa. Ataki !@#$emne z rożnych stron są niemożliwe, bo mapy są tak skonstruowane, ze do bazy prowadzi jedna ścieżka i jedno wejście, a gdy gracze maja więcej niż jedną bazę-obszar %^-*emny z łatwością jest chroniony przez armię. (a cztery i więcej baz, kiedy już można nękać przeciwnika z wielu stron na ziemi to późne, a nie środkowe fazy gry). Tymczasem protowi tez dysponują "wieloma opcjami gry ofensywnej i nękania przeciwnika" w środkowej fazie gry! Posiadają ulepszony-specjalnie po to-pryzmat nadprzestrzenny, maja mrocznych templariuszy, którymi można dręczyć nieprzygotowanego przeciwnika, czy ulepszenie "migniecie" do stalkerow, oraz jeszcze krótszy czas budowy obserwera, z którym można uskuteczniać atak !@#$emny z wielu stron w środkowych fazach gry, czego nie moze nawet ten ofensywny terran! Sa jeszcze Phoenixy, czy nawet tzw. "sztorm dropy" właśnie z wykorzystaniem pryzmatu. Sentry, ktore uniemożliwiają naprawianie bunkrow, czy immortale ktore te bunkry niszcza w kilka sekund, a pierwotnie w TvP byly zaprojektowane do agresywnego przełamywania zabunkrowanego terrana z czołgami w trybie oblężniczym! Tymczasem protosi niezwykle rzadko korzystają z tych możliwości, bo po prostu nie potrzebują-i zostali oni uznani za rasę, która w tym mach-upie musi się bronic. A terran, który pierwotnie był rasa defensywna (czołgi, forteca planetarna, sensor tower, tanie wieżyczki, bunkry, ulepszenia pancerza budynków, pojemności bunkrów), nagle zostaje zamieniony na sile w agresora-bo tak tez można wytłumaczyć brak kompletnego balansu. Tym bardziej gdy spojrzymy na profesjonalnych graczy i najwyższy poziom rozgrywki-nękanie przeciwnika warp prismem, które ledwo udało się wymusić na protossach (buffem), na początku było uznawane za "special tactics" (white-ra to upowszechnil). A przerozni terranie od początkowych faz gry wymyślali przeróżne taktyki, wyciskając co się da ze swojej rasy, dlatego nawet pracownicy blizzarda uzyskali nieco zniekształcony obraz tej rasy, przez co gra teraz wygląda jak wygląda-niby defensywny terran musi się pocić i biegać po całej mapie bo inaczej przegrywa. Tymczasem protos, który siedzi w bazie grając nawet z zergiem dostaje prezenty w postaci tańszych ulepszeń jednostek. Oczywiście przesadzam, wszystko zależy od konkretnej sytuacji, i czekanie na rozwój "meta-game" (co robi blizzard) jest dobra opcją, do pewnego momentu, w jakim jesteśmy teraz.

Specjalnie dokładamy wszelkich starań, aby w grach z udziałem różnych ras dostępne były różne strategie, wykorzystujące założenie asymetrii, by były one różnorodne, atrakcyjne i ciekawe


Oczywiście, jeśli przed późnym etapem gry obie strony poniosą niewielkie straty (lub nie poniosą ich wcale), protosi mogą mieć przewagę.
Jednak wiemy też, że terranie mają do dyspozycji w środkowej fazie meczu dużo opcji pozwalających na grę ofensywną i nękanie przeciwnika. Jeśli na tym etapie terranie wykorzystają swoją przewagę, to protosi mogą w ogóle nie osiągnąć pełnego potencjału pod koniec gry, co może anulować ich wszelką ewentualną przewagę w tej fazie.


To się zdecydujcie, czy chcecie różnorodnych, atrakcyjnych i ciekawych strategii, czy chcecie wymuszać na Terranach bardzo agresywny styl gry. Jak dla mnie, taki post to tylko wyraz Waszej ignorancji względem społeczności graczy i brak dobrej woli w celu zbalansowania gry.

Problem z late game TvZ rozwiązaliście w ciągu kilku tygodni, natomiast tą samą sytuację w TvP olewacie i uzasadniacie postem, w którym kolejne argumenty wykluczają się nawzajem.
Po przeczytaniu reakcji na http://eu.battle.net/sc2/pl/blog/4287836#blog ostatnio opublikowane informacje o balansie, zauważyliśmy mnóstwo próśb graczy o szerszy opis bieżącego stanu balansu późnej fazy meczów terran z protosami. Zanim zaczniemy szczegółowe wyjaśnianie, warto dodać, że poprzednio nie omawialiśmy gier TvP, ponieważ z obserwacji rozgrywek, rezultatów turniejów i danych z rankingu wynikało, że zestawienie to jest dobrze zbalansowane.

Czy można znaleźć szerszy opis tego problemu w jakimś miejscu, czy mamy jeszcze poczekać? Czy to co jest napisane na początku to jest właśnie ten szczegółowy opis? Zostało coś postanowione w tej sprawie?
Z tego co widzę wątek jest typu "talk to hand". Prosiłem o informacje ale widzę, że z zerowym efektem. Spokojnie czekałem tydzień. Widzę tylko jedną możliwość. Zamknięcie wątku, ponieważ jest on w moim mniemaniu próbą uspokojenia graczy i nic nie wnosi do forum.
GMi już dawno opuścili to forum, co widać po ilości trolli tutaj obecnych.
Widać temat już nie przyklejony. TvP late game problem rozwiązany. Daliśmy upy protossom i zergą i teraz jest lepiej. Pewnie dlatego, że wyszedł raport o dodatku, który nie wiadomo kiedy się ukaże i rozwiąże aktualne problem a stworzy nowe bo rzeczy dodane terranowi rozwiązują aktualne problemy a nie te nadciągające. Mam nadzieje, że jeszcze coś się zmieni do czasu dodatku i w dodatku bo zapowiada się nieciekawie.
Oj, przesadzasz, po prostu temat się odkleił ;)

Dołącz do konwersacji

Powrót do forum