Ten artykuł został przetłumaczony automatycznie i może zawierać błędy.

Podczas dokonywania zakupu wystąpił błąd "Niestety, nie można dokonać płatności"

Zaktualizowano: 4 mies. temu
ID artykułu: 100452
Produkt:

Najczęstsze problemy

  • Błąd podczas próby dokonania zakupu: "Niestety, nie udało nam się dokonać płatności za zamówienie. Potwierdź informacje o płatności i spróbuj ponownie."
  • Otrzymuję błąd przy zakupie: "Wystąpił problem podczas finalizowania transakcji. Spróbuj ponownie później."
  • Gdy chcę coś kupić, otrzymuję: "Zounds! Wystąpił błąd wewnętrzny. Spróbuj ponownie nieco później."

Ten komunikat o błędzie pojawia się, gdy wprowadzone dane płatności zawierają błędy lub w przypadku, kiedy brakuje środków. Wykonaj poniższe czynności, aby rozwiązać ten problem:

  1. Upewnij się, że na Twojej metodzie płatności jest wystarczająca ilość środków. W zależności od lokalizacji może być konieczne uwzględnienie podatków lub opłat za przeliczenie waluty.
  2. Upewnij się, że wszystkie szczegóły dotyczące płatności zostały wpisane poprawnie. Jeśli wcześniej zapisałeś formę płatności na swoim koncie Battle.net, usuń ją i dodaj ponownie.
  3. Wyczyść pamięć podręczną i pliki cookie w przeglądarce lub wypróbuj inną przeglądarkę.
  4. Twoje płatności mogą się nie powieść, jeśli kraj, w którym masz metodę płatności, jest inny niż kraj zarejestrowany na koncie Battle.net. Jeśli zmieniłeś kraj zamieszkania, zaktualizuj zarejestrowany kraj i spróbuj ponownie.

Jeśli wykonałeś powyższe kroki i wciąż otrzymujesz błąd, skontaktuj się ze swoim dostawcą płatności lub wypróbuj inną z naszych Akceptowanych metod płatności.