Ten artykuł został przetłumaczony automatycznie i może zawierać błędy.

Brak Darmowej Nagrody po Zakupie Specjalnej Oferty Abonamentu

Zaktualizowano: 4 tygodni(e) temu
ID artykułu: 283410
Produkt:

Najczęstsze problemy

  • Kupiłem sześć miesięcy Abonamentu, ale nie otrzymałem wierzchowca Auspicious Arborwyrm
  • Posiadam sześć miesięcy Czasu Gry na koncie, ale nie mam Goblin Gumbo Kettle
  • Użyłem Żetonów WoW w celu dodania Czasu Gry do konta, ale nie otrzymałem nagrody.
 

By odblokować darmowe nagrody, należy zakupić odpowiednie przedłużenie Abonamentu w Sklepie Battle.net. Żadne inne metody doładowania Czasu Gry do konta nie zapewniają nagród. Obecne nagrody oraz kryteria ich otrzymania znajdziesz tutaj: strona zakupu Abonamentu.

Jeżeli zakupiony został Abonament, ale przysługujące nagrody nie zostały odblokowane, prosimy sprawdzić status opłaty za zamówienie na stronie Historii Zamówień.

Jeżeli na koncie aktywne jest już odpowiednie (lub dłuższe) przedłużenie Abonamentu z aktywną datą odnowienia, nagrody zostaną automatycznie przyznane do konta jako prezent do odebrania w Aplikacji Battle.net. Na przykład, jeżeli na koncie dodany jest 6-miesięczny Abonament, odblokowane zostaną nagrody za posiadanie aktywnego 6-miesięcznego Abonamentu, ale nie będą przyznane bonusy za posiadanie 12-miesięcznego.

Jeżeli prezent został odebrany, ale nie widać go w grze, prosimy o sprawdzenie zakładki Filtry w zakładce Kolekcja w grze, aby upewnić się, że wyświetlane są wszystkie zebrane przedmioty.

Ograniczenia

Dział Wsparcia Klienta nie może przyznawać nagród z poprzednich promocji. Niektóre z nich pojawiają się czasami jako dostępne do zakupu w Sklepie BattleNet.