Jeżeli chcesz dokonać zakupu dla Hearthstone, np. dodatkowy pakiet kart lub przygodę dla pojedynczego gracza, możesz zrobić to za pośrednictwem sklepu wewnątrz gry. Niezależnie od tego, czy dokonujesz zakupu za pośrednictwem komputera stacjonarnego, czy urządzeń przenośnych, zakupy są wspólne dla wszystkich twoich urządzeń.

Uwaga: Przy zakupie pakietu eksperckiego należy wybrać rozszerzenie.

Częstotliwość Występowania Kart

  1. Rzadkie Karty: Każdy pakiet zawiera co najmniej 1 Rzadką Kartę.
  2. Epickie Karty: Epicka karta pojawia się średnio raz na 5 pakietów.
  3. Legendarne Karty: Jedna Legendarna Karta może być zdobyta w pierwszych 10 pakietach z nowego zestawu.
    Uwaga: Kolejne Legendarne Karty pojawiają się średnio raz na 20 pakietów.

Komputer Stacjonarny lub Laptop

Sklep Hearthstone korzysta z głównej metody płatności twojego konta Blizzard® (karta kredytowa lub PayPal) przy dokonywaniu zakupu. Jeżeli nie masz karty kredytowej lub konta PayPal przypisanego do twojego konta, możesz dodać je na stronie Zarządzania kontem Blizzard.

Dodaj metodę płatności

Jeżeli nie masz dostępu do karty kredytowej lub PayPal, Hearthstone także przyjmuje inne metody płatności jak np. przedpłacone karty za pośrednictwem salda Blizzard. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z salda Blizzard, musisz posiadać na nim środki zanim wykorzystasz je do zakupu kart.

Jeżeli masz saldo Blizzard na swoim koncie, Hearthstone spróbuje z niego skorzystać przed główną metodą płatności.

Dodanie środków

Uwaga: Dodawanie środków do salda Blizzard może potrwać do trzech dni. Dla płatności natychmiastowych należy ustawić główną metodę płatności.

Dostępność dodatkowych metod płatności może być uzależniona od kraju rejestracji konta Blizzard.

Problemy z Płatnościami

Jeżeli masz problemy przy zakupie kart, wykonaj opisane poniżej czynności, aby je rozwiązać.

  1. Podaj hasło lub numer CVV, kiedy system o to poprosi.
  2. Sprawdź główną metodę płatności. Upewnij się, że nie straciła ważności, a wszystkie informacje są poprawne.
  3. Error 10200244 oznacza, że twój bank lub firma przetwarzająca płatność odrzuciła transakcję. Skontaktuj się dostawcą usługi płatniczej, aby rozwiązać ten problem.
  4. Error 10200127 lub Error 10200109 oznacza, że nie byliśmy w stanie przetworzyć transakcji PayPal. Usuń i połącz ponownie swoje konto PayPal na stronie zarządzania kontem Blizzard. Możesz spróbować skorzystać z innej metody płatności.
  5. Jeżeli wolisz skorzystać z Salda Blizzard, upewnij się, że masz wystarczające środki. Pamiętaj, że dodanie środków do konta może zająć do trzech dni.

Urządzenia Mobilne

Podczas dokonywania zakupu w Hearthstone, gra spróbuje skorzystać z metody płatności zapisanej przez Apple dla iTunes®, przez Google dla Google Play lub Amazon dla Amazon Appstore. Hearthstone wykorzysta konto zarejestrowane dla urządzenia do wszystkich zakupów, niezależnie od tego, jakie konto Blizzard jest zalogowane w grze.

Uwaga: Ponieważ wersja mobilna Hearthstone korzysta z iTunes, Google Play lub konta Amazon Appstore, nie możesz skorzystać z salda Blizzard do wykonania zakupów w aplikacji. Jeżeli chcesz skorzystać z salda do zakupu kart Hearthstone, wykonaj zakup w wersji na komputer PC lub Mac. Twoje nowe pakiety pojawią się także w wersji mobilnej.

Aby uzyskać więcej informacji o zakupach mobilnych, przeczytaj artykuły w sklepie iTunes: O funkcji Zakupy w programach, Google' Zakupy w aplikacjach na Androida lub artykuł Amazon About In-App Items and Subscriptions.

Aby uzyskać więcej informacji o wykorzystaniu Amazon Coins do zakupu pakietów Hearthstone, odwiedź stronę obsługi klienta Amazon About Amazon Coins.

Problemy z Płatnościami

Jeżeli masz problemy z zakończeniem zakupów w Hearthstone na urządzeniu mobilnym, wyloguj się z gry z Apple ID i zaloguj ponownie. Jeżeli problemy występują nadal, odwiedź stronę obsługi klienta AppleGoogle Play Help Center lub Amazon Appstore Help Center, aby uzyskać pomoc przy problemach z płatnościami.

Kontrola Rodzicielska

Jeżeli chcesz zapobiec wykonywaniu zakupów wewnątrz gry na urządzeniu przenośnym, to możesz to zrobić korzystając z opcji ograniczeń dostępnych w oprogramowaniu danego urządzenia.