Migracja Authenticatora Battle.net

Zaktualizowano: 1 mies. temu
ID artykułu: 347144
Produkt:

Najczęstsze problemy

  • Kiedy będzie konieczna migracja Authenticatora?
  • Jak korzystać z Authenticatora w aplikacji mobilnej Battle.net?
  • Muszę skonfigurować Authenticator

Przejdź do: [Migrowanie Authenticatora] [Zarządzanie Authenticatorem] [Nie Mogę Dostać Się Do Konta] [FAQ]

Aplikacja Mobilna Battle.net zawiera Aplikację Battle.net Authenticator. Narzędzie Battle.net Authenticator umożliwia dwuetapowe uwierzytelnianie, dzięki czemu konto Battle.net jest bezpieczne. Wszyscy użytkownicy muszą przenieść Aplikację Battle.net Authenticator do Aplikacji Mobilnej Battle.net, ponieważ poprzednia Aplikacja Authenticator zostanie wycofana. 

 

Migrowanie  Authenticatora

Jeśli obecnie posiadasz Battle.net Authenticator w aplikacji Battle.net Authenticator, powinieneś teraz przejść do nowej aplikacji mobilnej Battle.net! Po migracji do nowej aplikacji należy usunąć starszą aplikację Authenticator z urządzenia, ponieważ kody nie będą już działać.

Gdy nadejdzie dzień wymaganej migracji 5 stycznia 2024 r. użytkownicy, którzy jeszcze się nie przenieśli, będą mieć usunięte stare Authenticatory ze swoich kont, a ich hasła będą resetowane na e-mail przypisany do konta. Dopóki Authenticator nie będzie aktywny w aplikacji mobilnej Battle.net, użytkownicy stracą dostęp do korzyści związanych z posiadaniem Authenticatora na swoim koncie, takich jak zwierzak Corehound, dodatkowe miejsca na torby i dostęp do funkcji LFG. 

zarządzanie Authenticatorem

Jeśli nigdy nie korzystałeś z Authenticatora lub miałeś stary Authenticator, dodatkowe informacje na temat instalacji i konfiguracji Authenticatora w aplikacji mobilnej Battle.net można znaleźć w naszym artykule pomocy, Battle.net Authenticator.

Jeśli chcesz usunąć stary Authenticator ze swojego konta, wykonaj te polecenia, aby tymczasowo usunąć Authenticator. 
 

nie mogę dostać się do konta

Jeśli w ogóle nie możesz uzyskać dostępu do swojego konta, wykonaj poniższe czynności, aby odzyskać dane logowania.

Jeśli nie znasz hasła do swojego konta, możesz je zresetować, wykonując czynności opisane w naszym artykule pomocy, Zapomniane hasło.

FAQ

Czy mogę użyć tego samego numeru seryjnego Authenticatora, aby zabezpieczyć więcej niż jedno konto Battle.net?

Aplikacja Battle.net Authenticator wymaga przypisania numeru telefonu do konta, a jeden numer telefonu może być przypisany tylko do jednego konta Battle.net.

Czy mogę ustawić ten sam numer seryjny Authenticatora w więcej niż jednym smartfonie?

Twój unikatowy Authenticator jest powiązany z urządzeniem i nie wspieramy konfigurowania tego samego numeru seryjnego na więcej niż jednym urządzeniu. 

Nie mam numeru telefonu komórkowego

Do skonfigurowania i korzystania z Battle.net Authenticatora wymagany jest numer telefonu komórkowego. Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do poprzedniego narzędzia Authenticator, skontaktuj się z pomocą techniczną.

Nie otrzymuję wiadomości SMS podczas konfiguracji

Usługa Powiadomień SMS Battle.net jest przeznaczona dla urządzeń mobilnych obsługujących wiadomości tekstowe. Aplikacje do obsługi wiadomości, takie jak iMessage (iOS) lub WhatsApp (iOS, Android) nie są obsługiwane. Powiadomienia SMS nie mogą być używane z usługą Voice over IP (VoIP), a numery VoIP transferowane do lokalnego dostawcy nie są uprawnione do korzystania z tej usługi..

Mam fizyczny Authenticator. Czy nadal mogę skonfigurować authenticator w aplikacji mobilnej Battle.net?

Przed dołączeniem mobilnego Authenticatora Battle.net, należy usunąć fizyczny Authenticator ze swojego konta.